Suomen paras ravintola -äänestyksessä voittajaksi ylsi Kaskis. Kuva: <span class="photographer">Sanoma-arkisto / Vesa-Matti Väärä</span>
Suomen paras ravintola -äänestyksessä voittajaksi ylsi Kaskis. Kuva: Sanoma-arkisto / Vesa-Matti Väärä

Kysyimme Soppa365:n käyttäjiltä, mikä on Suomen paras ravintola. Suosikkeja löytyi ympäri Suomen!

Kysyimme alkuvuodesta teiltä, hyvät soppalaiset, mikä on Suomen paras ravintola. Vastaukset kertovat, että klisee hyvien ravintoloiden Helsinki-keskeisyydestä ei pidä paikkaansa - ainakin jos Sopan käyttäjiä on uskomista. Ja onhan se!

Etsimme teidän soppalaisten suosikkeja, lempiravintoloita, parhaita paikkoja. Kysyimme, onko jossakin piilossa ihana pieni ravintola, johon pääsee ilman varaustakin vai onko se pääkaupunki ja uusin ykkösmesta, joka kiinnostaa? Näin te vastasitte:

Suosikkiravintolat löytyvät Turusta ja Lahdesta

Kaskis, Turku

Sisältö jatkuu mainoksen jälkeen

Eniten ääniä saanut pieni, intiimi Kaskis nousi ykkössijalle näillä kommenteilla:

"Kokit tarjoilevat ainakin osan ruokalajeista asiakkaille itse, kiva!"

Sisältö jatkuu mainoksen alla

"Upea ruoka, juoma, sisustus, astiat, työntekijät, ja uskomattoman hyvä, rento, hauska ja kiireetön palvelu! Saa tuntemaan sinut tärkeimmäksi ihmiseksi ravintolassa."

"Mielettömän hyvät lähiruuasta tehdy annokset."

"Ravintola on joka kerta ylittänyt kovat odotukseni."

Roux, Lahti

Roux.

Täpärästi toiseksi ylsi lahtelainen Roux, jonka Suomen Gastronomien Seura valitsi juuri vuoden ravintolaksi:

"Aina ihanan lämmin tunnelma, asiantunteva ja henkilökohtainen palvelu, ja ruoka huippumaukasta."

"Viinivalikoima on erityisen hyvä ja viinisuositukset annoksille ovat todella sopivat."

Suomen paras ravintola sijalla 3 on Kuopiossa

King's Crown, Kuopio

Klubi-iltojakin pitävässä King's Crownissa pidettiin livemusiikista:

"Jazz-illat!"

"Täällä käytetään lähi- ja kotimaista ruokaa tekemättä siitä numeroa."

"Sisäfileetä ja ankkaa löytyy kuin myös kaupungin parhaat burgerit! Suklaafondantit ja itsetehty jäätelö taivaallinen."

Seuraavat sijat menivät Turkuun, Porvooseen ja Helsinkiin

Sijoille 4-6 pääsivät uusi helsinkiläinen Baskeri & Basso, turkulainen Tintå ja Porvoon Sicapelle.

Sicapelle. Kuva: Sanoma-arkisto / Anni Koponen

Baskeri & Basso, Helsinki

"Konstailematonta bistroruokaa."

"Rakkautta ensi puraisulla."

Tintå, Turku

"Pieni paikka, joka on arki-iltoinakin usein täynnä. Mukava hälinä!"

"Loistava viinivalikoima."

Sicapelle, Porvoo

"Ennalta-arvaamaton menu, joka on aina ihania yllätyksiä ja makuja tulvillaan. Konstailematon ruoka lautasella, jonka maut jylläävät. Aina ollut best dessert ever."

Useita mainintoja saivat myös Ragu, Savoy ja Farang Helsingissä sekä vesitornissa Espoossa sijaitseva Haikaranpesä. Tampereella innosti Ravinteli Bertha.

Kyselyyn osallistui 123 Sopan käyttäjää. Kiitos kaikille osallistuneille! Arvoimme vastaajien kesken Soppa365-essuja. Palkinnot on toimitettu voittajille.

Lue myös:

Helsingissä hurja ravintolakevät - 6 uutta paikkaa tulossa

 

Sisältö jatkuu mainoksen alla