
Sävytä ruoka paprikalla ja kuminalla ja herkuttele suoraan pannusta.
Possupihvit kerma-linssisoosissa
Ainekset
Työvaiheet
- Ota porsaanleikkeet huoneenlämpöön. Kuori ja viipaloi sipuli.
- Kuumenna 2 rkl öljyä pannussa. Paista leikkeitä molemmin puolin 5 minuuttia. Mausta paprikajauheella. Siirrä leikkeet pois pannusta.
- Lisää 1 rkl öljyä pannuun ja kuullota siinä sipuleita ja kuminaa 1 minuutti. Lisää kerma, kiehauta ja keitä 5 minuuttia. Valuta linssit. Lisää ne ja pinaatit kastikkeeseen. Kypsennä vielä 3–5 minuuttia.
- Lisää possunleikkeet kastikkeeseen. Mausta suolalla ja pippurilla. Tarjoa suoraan pannusta rapean leivän tai perunoiden kanssa.
Pitäisikö ohjeen kumina olla kuitenkin juustokuminaa eli jeeraa eikä kuminaa, joka yleensä siemeniä ja aivan eri mauste....??
Kun sanotaan kumina niin se on silloin kumina, ja pois mumina.
Reiskalle sanoisin, että kumina ja juustokumina ovat täysin eri mausteita. 1 tl kuminaa (siis tavallista kuminaa) on valtava määrä tätä metallisen makuista maustetta. 1 tl juustokuminaa ei ole ollenkaan yhtä aggressiivinen pläjäys. Luulen, että reseptissä tarkoitetaan juustokuminaa, joka sopiikin hyvin possun ja pinaatin kanssa.
Tämä "cumin"-sanan kääntäminen kuminaksi on loputon riesa käännösrespteissä. "Cumin" on suomeksi juustokumina eli jeera, tavallinen kumina on englanniksi "caraway". Väärällä käännöksellä on pilattu monen hyväuskoisen lukijan kokkaamiset.
Kastikkeen väristä päätellen, ja siitä, että siinä ei kuminaa näy, veikkaisin että kyse on tosiaan juustokuminasta. Itsekin törmännyt käännösten virheellisyyteen.