Kodin Kuvalehti on lisännyt 732 reseptiä.
Linkitetty 410 keittokirjaan.
OHJE Outi Väisänen KUVA Panu Pälviä

Alppien rinneravintoloiden ykköslounas on karamellisoidulla sipulilla viimeistelty juustopasta. Pasta on juuri niin hyvää kuin käyttämäsi juusto, joten satsaa siihen.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Annoksia
4 annosta
Valmistusaika
20 minuuttia
Vaikeustaso
Helppo

Käsespätzle eli pikainen juustopasta

Ainekset

400
g
pastaa
2
isoa sipulia
2 + 1
rkl
voita
1
tl
sokeria
1/2
tl
suolaa
1
ruukku
salviaa
1 1/2
dl
valkoviiniä
250
g
voimakasta juustoraastetta (esim. gruyère tai emmental)

Työvaiheet

  1. Laita reilusti suolattu pastavesi kiehumaan.
  2. Viipaloi sipuli renkaiksi. Kuumenna 2 rkl voita isossa kasarissa. Lisää sipuli, sokeri ja suola. Paista keskilämmöllä 10–15 minuuttia, kunnes sipuli on kevyesti ruskistunut. Siirrä sipuli lautaselle odottamaan.
  3. Keitä ja valuta pasta.
  4. Lisää 1 rkl voita, salvian lehdet ja keitetty pasta pannulle. Paista pari minuuttia. Kaada pasta kattilaan odottamaan.
  5. Lisää viini ja juustoraaste pannulle. Sekoittele, kunnes juusto sulaa. Palauta pasta pannulle ja ripottele sipuli pinnalle. Tarjoa heti.
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Glorian ruoka ja viini on lisännyt 3196 reseptiä.
Linkitetty 4 keittokirjaan.
OHJE Minna Rautio-Pakaste KUVA Panu Pälviä

Eteläitalialaisesta sardiinipastasta poimitut maut toimivat myös kotoisan savusilakan kanssa. Silakan sijaan voi pastaan laittaa mitä tahansa muuta savukalaa.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Annoksia
4
Valmistusaika
25 min
Vaikeustaso
Helppo

Savusilakkapasta

Ainekset

400
g
pennepastaa
KASTIKE
3
valkosipulinkynttä
2
tl
sitruunankuorta raastettuna
1
rkl
sitruunamehua
400
g
savusilakoita
½
dl
oliiviöljyä
1
prk (35 g)
kapriksia
tl
mustapippuria myllystä
1
ruukku persiljaa

Työvaiheet

  1. Kuori ja viipaloi valkosipulinkynnet. Pese sitruuna ja raasta sen keltainen kuoriosa hienoksi. Purista tarvittava määrä mehua.

  2. Poista silakoista halutessasi nahka ja ruodot. Paloittele silakat.

  3. Kaada öljy pannulle, lisää valkosipuli ja lämmitä matalalla lämmöllä 5 minuuttia.

  4. Keitä pasta pakkauksen ohjeen mukaan suolalla maustetussa vedessä.

  5. Lisää pannulle kaprikset liemineen sekä mustapippuri. Kuumenna ja lisää silakat. Lisää lopuksi sitruunan kuoriraaste ja mehu.

  6. Kauhaise pastan keitinvettä talteen. Valuta pasta lävikössä ja kumoa takaisin kattilaan. Sekoita joukkoon kastike, lisää keitinvettä tarvittaessa. Hienonna päälle persiljaa.

Kommentit (0)

Jussi Aumo on lisännyt 20 reseptiä.
Linkitetty 17 keittokirjaan.
Jauhelihabulgurpilaff
Jauhelihabulgurpilaff

Maukas arkiruoka Lähi-Idästä. Helppo tehdä kasvisversiona, kun jättää jauhelihan pois ja korvaa sen vaikka toisella purkilla kikherneitä. Tarjoa jugurttikastikkeen kanssa. Ilman sitä voi olla vähän kuiva, sen kanssa hieno kokonaisuus.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Annoksia
4-6 isoa annosta
Valmistusaika
30
Vaikeustaso
Helppo

Bulgurpilaff jauhelihasta

Ainekset

4
dl
bulguria (isojyväistä, jos löytyy)
400
g
jauhelihaa
1
keltasipuli
2
tomaattia
2
rkl
tomaattipyree
1
pkt/prk
keitettyjä kikherneitä
1,5
tl
seitsemän mausteen maustesekoitusta
1
tl
kurkumaa
1
tl
juustokuminaa
1
tl
chilipulveria
suolaa ja pippuria
6
dl
kiehunutta kuumaa vettä
4
rkl
öljyä paistamiseen (oman maun mukaan)
Jugurttikastike
4
dl
turkkilaista jugurttia
1
limen raastettu kuori ja mehu
1
rkl
kuivattua minttua
1
valkosipulin kynsi
1/2
tuore punainen chili
suolaa ja pippuria

Työvaiheet

Bulgur:
1. Pilko sipuli ja paista kuultavaksi öljyssä.
2. Lisää jauhelihat ja ruskista.
3. Pilko tomaatti kuutioiksi ja lisää pannulle yhdessä tomaattipyreen ja mausteiden kanssa ja paista hetki.
4. Lisää sen jälkeen valutetut ja huuhdotut kikherneet ja bulgur. Sekoita hyvin.
5. Kaada päälle kuuma vesi, sekoita ja kypsennä kannen alla kunnes bulgur kypsynyt (15.20 min). Jos bulgur tuntuu liian kuivalta, lisää vettä loppuvaiheessa.

Jugurttikastike:
1. Raasta limestä vihreä osa ja purista mehu.
2. Laita limen mehu ja kuori kulhoon, lisää joukkoon murskattu valkosipulinkynsi, minttu ja hienoksi hakattu chili.
3. Sekoita jugurtin kanssa ja mausta suolalla ja pippurilla. Laita hetkeksi jääkaappiin ennen tarjoilua.

Kommentit (0)

Glorian ruoka ja viini on lisännyt 3196 reseptiä.
Linkitetty 64 keittokirjaan.
OHJE Eero Ritala ja Minna Rautio-Pakaste KUVA Panu Pälviä

Mehevä sienilasagne vaatii hieman aikaa, mutta lopputulos palkitsee. Sienet paahdetaan ensin uunissa ja sitten vielä ruskistetaan pannulla, jolloin niihin saadaan tuplasti makua. 

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Annoksia
6
Valmistusaika
2 t 10 min
Vaikeustaso
Kohtalainen

Ottolenghin sienilasagne

Ainekset

900
g
herkkusieniä
300
g
osterivinokkaita
3
rkl
oliiviöljyä
1
tl
suolaa
5
dl
kasvislientä kuumana
90
g
kuivattuja sieniä
2
kuivattua chiliä
1
sipuli
5
valkosipulinkynttä
1
porkkana
3
rkl
oliiviöljyä
200
g
tomaattimurskaa
¾
dl (75 g)
tomaattipyreetä
1
tl
suolaa
1
tl
mustapippuria
7
dl
vettä
dl
kasvikermaa
1
ruukku basilikaa
1
iso ruukku lehtipersiljaa
150
g
vegejuustoraastetta
24
lasagnelevyä
VIIMEISTELYYN
oliiviöljyä ja lehtipersiljaa

Työvaiheet

  1. Hienonna sienet ja laita ne leivinpaperin päälle pellille. Sekoita joukkoon öljy ja suola. Paista 225-asteisessa uunissa 30 minuuttia muutaman kerran sekoittaen.

  2. Laita kasvisliemi, kuivatut sienet ja chilit kulhoon. Liota puoli tuntia. Purista sienistä neste (säästä liemi) ja pilko sienet. Hienonna chilit.

  3. Hienonna sipulit ja porkkana. Paista niitä keskilämmöllä öljyssä isossa kasarissa 8 minuuttia. Sekoita välillä. Lisää tomaattimurska, -pyree ja mausteet. Hauduta noin 7 minuuttia välillä sekoittaen.

  4. Lisää uunissa paahdetut sienet, liotetut sienet ja chilit kasariin. Anna hautua 9 minuuttia. Älä sekoita, vaan anna sienten ruskistua ja rapeutua kasarin pohjalla.

  5. Lisää sienten liotusliemi ja vesi. Anna hautua 25 minuuttia tai kunnes kastike on paksua. Lisää 1 desilitra kasvikermaa.

  6. Hienonna yrtit ja yhdistä ne juustoon.

  7. Laita lasagnevuoan pohjalle vähän kastiketta, lisää päälle vähän juustoraasteseosta ja lasagnelevyjä. Täytä tässä järjestyksessä kolme kertaa ja lisää lopuksi vielä kastike ja juustoraaste.

  8. Kaada loppu kerma ja hieman oliiviöljyä lasagnen päälle. Peitä foliolla ja laita 200-asteiseen uuniin 15 minuutiksi.

  9. Ota folio pois, nosta lämpötila 225 asteeseen ja paista lasagnea vielä noin 12 minuuttia. Laita lopuksi grillivastus päälle 2 minuutiksi tai kunnes reunat ovat tummia ja rapeita. Anna vetäytyä 5 minuuttia.

  10. Viimeistele lehtipersiljalla, oliiviöljyllä ja mustapippurilla.

Kommentit (3)

Vierailija

Todella hyvää.

Jande

Missä lukee ainesosaluettelossa että pitää olla kuivatut sienet (jotka liotetaan kasvisliemessä jne..)?? Voiko olla tuoreita osterivinokkaita? Hieman epäselvää sanoisinko..

Jande

No nyt löytyi pahoittelut! Lukijan moka 👀

Helsingin Sanomat on lisännyt 437 reseptiä.
Linkitetty 46 keittokirjaan.
OHJE Sanna Kekäläinen KUVA Tuomas Kolehmainen

Kasvisten mieto maku saa paahtamisesta lisää ytyä. Uunissa paahdetuista kesäkurpitsoista valmistuu peston tapainen kastike parmesaanin, siementen ja yrttien kanssa.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Annoksia
4
Valmistusaika
15 min + 15 min
Vaikeustaso
Helppo

Kesäkurpitsaspagetti

Ainekset

350
g
spagettia tai muuta pastaa
Kastike
3
keskikokoista kesäkurpitsaa
1
kokonainen valkosipuli
2
rkl
oliiviöljyä
½
tl
kuivattua chiliä myllystä
suolaa, mustapippuria, kuivattua chiliä myllystä
dl
raastettua parmesaania
1
ruukku basilikaa
2
rkl
sitruunamehua
2
rkl
paahdettuja pinjan- tai auringonkukansiemeniä
Viimeistelyyn
oliiviöljyä
Tarjoiluun
raastettua parmesaania

Työvaiheet

  1. Viipaloi kesäkurpitsat. Laita ne leivinpaperilla päällystetylle uunipellille. Halkaise valkosipulista ”hattu” irti. Laita valkosipuli pellille. Valuta valkosipulille ja kesäkurpitsoille öljyä. Mausta kesäkurpitsat suolalla, pippurilla ja chilillä.
  2. Paahda 225-asteisen uunin keskitasolla noin 15 minuuttia, kunnes kesäkurpitsat ovat saaneet väriä ja pehmenneet.
  3. Keitä pasta pakkauksen ohjeen mukaan.
  4. Laita ¾ kesäkurpitsaviipaleista tehosekoittimeen. Laita loput sivuun tarjoilua varten. Purista tehosekoittimeen paahdetut valkosipulit. Lisää parmesaani, basilikanlehdet, sitruunamehu ja siemenet. Aja karkeahkoksi tahnaksi. Lisää sen verran öljyä, että kastike sekoittuu pastaan helposti.
  5. Yhdistä keitetty, valutettu pasta ja kastike. Viimeistele kesäkurpitsaviipaleilla ja raastetulla parmesaanilla. Lisää halutessasi päälle raastettua sitruunankuorta.

Vinkki: Voit halutessasi paistaa kesäkurpitsat pannulla öljyssä.

Kommentit (1)

Vierailija

Miksi otsikossa valehdellaan? Miksei tuon ruuan nimi voi rehellisesti olle kesäkurpitsapasta jos kaikki mahdollinen kelpaa?

Kuvassa ei ole spagettia, vaan rigatone -pastaa. Sen verran näkee sokea Reettakin.