Kukkokastike uiskentelee nyt olutpullossa – sriracha-olut markkinoille

Yhdysvaltalaispanimo Rogue Ales on alkanut valmistaa tulisella sriracha-kastikkeella maustettua olutta.

Tulisen sriracha-chilikastikkeen maailmanvalloitus jatkuu, ja uusin maustekastikeinnovaatio on srirachalla maustettu olut.

Ruokabloggarit ja sriracha-fanit ovat toki maustaneet srirachalla mallasjuomia aiemminkin, ja markkinoilla on ollut lukuisia chilioluita, mutta yhdysvaltalaispanimo Rogue Alesin valmistama Rogue Sriracha Hot Stout Beer on tiettävästi ensimmäinen nimenomaan sriracha-kastikkeen ympärille keskittyvä olut.

Rogue Alesin sriracha-olueen käytetään Huy Fongin valmistamaa srirachaa, joka on markkinoilla olevista sriracha-brändeistä suosituin. Panimo suosittelee sriracha-oluen kokeilemista esimerkiksi pizzan, pastan, burgereiden tai hodareiden seuraksi.

Sisältö jatkuu mainoksen alla

Virallista sriracha-olutta ei vielä Suomesta saa, mutta jos haluat päästä makuun, voit kokeilla esimerkiksi tätä Sriracha Lada -cocktailia.

Sisältö jatkuu mainoksen alla

Lähde: Mashable.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla