Anna Puun päivänä Vain elämää -ohjelmassa syödään etnisiä ruokia. Lounaalla kootaan pöydän antimista meksikolainen salaatti ja illallisella suunnataan itämaisiin tunnelmiin. Katso reseptit tästä!
Anna Puun päivänä Vain elämää -ohjelmassa herkutellaan muun muassa meksikolaisella nacho-salaatilla, jonka jokainen voi koota itse. Juuri se on Anna Puun mieleen, että kädet risteilevät pöydässä ja ruokailusta tulee "jaettu kokemus". Hirvensalmen Satulinnassa syödään Annan illallisella itämainen menu. Ruoat tähdille valmistaa kokki Roope Rask.
Lounaaksi meksikolaista
Lounaalla syödään nachoja guacamolen, tomaattisalsan ja friteeratun lehtikaalin kanssa. Pöytään voi nostaa oman mielen mukaan muitakin lisukkeita, kuten papuja ja salaattia.
Annan nachokattauksen reseptit löydät täältä.
Itämaista illallisella
Illalliseksi on tarjolla itämainen kattaus: kofta-vartaita, bulgursalaattia, naan-leipää ja hummusta.
Kofta-vartaiden ja paahdettujen tomaattien reseptit löytyvät täältä.
Bulgursalaatin ohje löytyy täältä.
Naan-leivän ja hummuksen reseptit ovat täällä.
Tämän kauden Vain elämää -sarjan tähdet ovat Anna Puun lisäksi Mikko Kuustonen, Suvi Teräsniska, Mikael Gabriel, Hector, Lauri Tähkä ja Chisu.
Mikko Kuustosen päivän reseptit löydät täältä.
Suvi Teräsniskan päivän reseptit löydät täältä.
Hectorin päivän reseptit löytyvät täältä.
Lauri Tähkän päivän reseptit löytyvät täältä.
Chisun päivän reseptit löytyvät täältä.
Mikael Gabrielin päivän reseptit löydät täältä.
Täältä löydät Vain elämää -keittokirjan ja kaikki reseptit.
Kaikki kuvat: Jussi Hellsten
Vain elämää esitetään Nelosella perjantaisin klo 20.