Pehmeää taikinaa, mehevää kuorrutusta ja raikkaita marjoja. Niistä on tehty helppo silviakakku. Älä unohda ripauttaa pinnalle kookosta!
More content below the advertising
More content below the advertising
16 palaa
30 min + jäähdytys 30 min
Helppo
Silviakakku
Ingredients
3
kananmunaa
3
dl
sokeria
1 1/2
dl
kylmää vettä
3
dl
vehnäjauhoja
2
tl
leivinjauhetta
Kuorrutus
150
g
voita
1 1/2
dl
sokeria
1
rkl
vaniljasokeria
1
rkl
sitruunamehua
2
kananmunakeltuaista
Koristelu
3
rkl
kookoshiutaleita
n. 5
dl
marjoja
Steps
- Laita uuni kuumenemaan 175 asteeseen. Vuoraa uunivuoka (n. 20 x 30 cm) leivinpaperilla.
- Vatkaa munat ja sokeri sähkövatkaimella kuohkeaksi vaahdoksi. Lisää vesi.
- Yhdistä jauhot ja leivinjauhe keskenään. Siivilöi seos munavaahtoon ja sekoita puuhaarukalla. Kaada taikina vuokaan. Paista uunin keskitasolla noin 20 minuuttia. Kokeile kypsyyttä tikulla; kun tikkuun ei enää tartu taikinaa, kakku on kypsä. Anna jäähtyä huoneenlämpöiseksi.
- Varmista, että kuorrutukseen tulevat kananmunat ovat huoneenlämpöisiä.
- Tee kuorrutus. Sulata voi ja sokerit kattilassa miedolla lämmöllä, älä keitä. Lisää sitruunamehu ja keltuaiset ja vatkaa, kunnes seos paksuuntuu. Älä anna kuorrutuksen kiehahtaa. Jäähdytä huoneenlämpöiseksi.
- Kun kakku ja kuorrutus ovat jäähtyneet, levitä kuorrutus kakulle. Koristele kookoshiutaleilla ja marjoilla.
Vinkki Jos paistat kakun uunipellillä, paistoaika on noin 15 minuuttia.