
Vaalea, kuohkea pohja ja kermainen toffeekuorrutus muodostavat vaaleita mokkapaloja muistuttavan superherkun.
Omar-pelti
Ainekset
Työvaiheet
- Vatkaa munat ja sokeri vaahdoksi.
- Sulata voi. Sekoita jauhoihin vanilja-sokeri ja leivinjauhe. Lisää voisula, jauhoseos ja maito muna-sokerivaahtoon, ja kääntele tasaiseksi taikinaksi.
- Levitä taikina leivinpaperilla päällystetylle uunipannulle. Kypsennä 200 asteessa 15 minuuttia. Anna jäähtyä ennen kuorruttamista.
- Laita kerma ja makeiset kattilaan. Keitä keskilämmöllä sekoittaen, kunnes makeiset sulavat. Siirrä kattila syrjään liedeltä. Vispaa joukkoon voi nokareina ja tomusokeri. Anna kuorrutuksen jäähtyä huoneenlämpöseksi.
- Levitä omenamarmeladi pohjan päälle ohueksi, tasaiseksi kerrokseksi. Levitä kuorrutus marmeladin päälle. Anna kovettua hetki ennen kuin leikkaat ruutuja.