
Kielet tuntuvat aliarvostetuilta ruhonosilta siinä missä sisäelimetkin. Päätin siis testata, mitä hyvää kielestä voisi tehdä!
Ylikypsäksi keitetty, leivitetty ja paistettu kieli toi allekirjoittaneen mieleen makkaran, myös joulukinkkua pöydässä makufiiliksenä heiteltiin. Alkupala oli pienuudestaan huolimatta tuhti ja melko rasvainen.
Suosittelen kokeilemaan!
Possunkieltä vinegrette-vuonankaalipedillä
Ainekset
Työvaiheet
- Heitä kielen keitinveden raaka-aineet isoon kattilaan (esim. 5 l). Vihanneksia ja sipuleita ei tarvitse kuoria - myös kuorissa on makua. Täytä vedellä ja keitä miedolla lämmöllä noin kaksi tuntia.
- Siivilöi liemi kuolhoon ja pakasta se (voit käyttää sitä lihaliemenä). Nylje kielet kuumana ja pilko siivuiksi.
- Laita isohkoon kulhoon sinappi, valkoviinietikka, valkopippuri ja oliiviöljy. Sekoita hyvin. Lisää joukkoon pesty vuonankaali ja heittele sekaisin.
- Sekoita sinappijauhe ja vehnäjauho. Leivitä kielisiivut jauhoseoksessa ja paista ne voissa kullanruskeiksi.
- Nostele lautaselle vuonankaalia ja aseta päälle paistetut kielisiivut. Rouhaise päälle suolaa (tai älä, miten tykkäät). Tarjoile.