Vadelmat raikastavat suklaamoussen.
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
6 annosta
45 minuuttia
Keskivaikea
Suklaamousse, lakritsikastike ja vadelmia
Ainesosat
80
g
taloussuklaata
1
dl
maitoa
3/4
dl
kaakaojauhetta
3/4
dl
sokeria
5
kpl
kananmunanvalkuaista
Lisäksi
1/2
l
vadelmia
1/2
dl
lakritsikastiketta
Koristeeksi
vadelmia
sitruunamelissaa
syötäviä kukkia
varrastikkuja
Vaiheet
- Sulata suklaa vesihauteessa: kuumenna kattilassa pari senttiä vettä. Laita teräskulho kattilan päälle ja suklaa paloina kulhoon. Kuumenna hiljalleen sekoitellen, kunnes suklaa on sulanut. Älä päästä höyryä kulhoon, ettei suklaa muutu rakeiseksi. Jäähdytä 10–15 minuuttia.
- Sekoita erillisessä kulhossa maito, kaakaojauhe ja sokeri. Yhdistä seos suklaan kanssa. Vaahdota valkuaiset. Kääntele vaahto varovasti suklaaseokseen.
- Laita lasin pohjalle vadelmia, niiden päälle suklaamoussea ja moussen päälle vähän lakritsikastiketta. Tee niin monta kerrosta kuin haluat. Jätä päällimmäiseksi muutama vadelma. Koristele halutessasi yrteillä tai syötävillä kukilla. Laita lasin päälle varrastikku, johon pujoteltu vadelmia tai muita marjoja ja kukkia tai yrttejä.