Da Capon makuiset rommisuklaalieriöt
Ainesosat
Vaiheet
Valmista kakkupohja. Vaahdota rasva ja sokeri ja lisää sitten keskenään sekoitetut kuivat aineet ja munat. Sekoita tasaiseksi. Paista uunipannulla 175 -asteessa noin 10 minuuttia.
Murustele jäähtynyt kakkupohja ja sekoita joukkoon tuorejuusto ja rommi.
Muortoile massa noin 3 cm:n paksusksi pötköksi ja kääri leivinpaperiin. Anna jähmettyä jääkaapissa vähintään tunti.
Leikkaa pötkö 12 osaan. Sulata suklaa. Kasta leivokset puoliväliin asti suklaassa ja asetaleivinpaperille siten, että suklaa valuu alas. Ripottele päälle appelsiininkuorirastetta.
Tee ylijäävästä sulatetusta suklaasta lusikalla leivinpaperin päälle kuvioita, joilla leivokset koristellaan. Anna koristeiden kovettua jääkaapissa puolisen tuntia.
Sulata yli jäänyttä suklaata uudelleen ja liimaa sen avulla koristeet leivosten päälle. Anna leivosten tekeytyä jääkapissa mielellään yön yli, jotta maku tiivistyy.