Amerikkalaisen bon appétit -lehden r.s.v.p-palstalla lukija halusi tietää memphisiläisen River Oaks -ravintolan Peach Julep -drinkin ohjeen, sillä "no cocktail is more refreshing than the ginger-spiked julep". Tässä se on - ja tekoon menee.

Nämä raikkaan hedelmäiset alkumaljat sopivat yhtä hyvin aamupalalle. Jos haluat, siivilöi hedelmien siemenet pois.
Meloni-kookosjuoma
Ainekset
Työvaiheet
- Lohko ja kuori meloni. Leikkaa lohkot reiluiksi paloiksi. Purista limeteistä mehu.
- Lisää ainekset monitoimikoneen tai sauvasekoittimen kulhoon. Surauta juoma tasaiseksi.
Kiivi-kookosjuoma
Ainekset
Työvaiheet
- Kuori ja lohko kiivit. Lisää ainekset monitoimikoneen tai sauvasekoittimen kulhoon. Surauta juoma tasaiseksi.

Seljankukkakuplajuoma
Ainekset
Työvaiheet
- Pese ja lohko limetit. Lisää limetit kannuun tai laseihin.
- Lorauta joukkoon seljankukkamehu.
- Lisää kylmä kivennäisvesi juuri ennen tarjoilua.
Vinkki! Jos käytät kivennäisveden sijasta kuohuviiniä, saat alkujuomaksi tyylikkäät seljankukkabellinit. Tarkista mehutiivisteen laimennussuhde pullon kyljestä.

Tahini, seesaminsiemenistä valmistettu samettinen tahna, on täydellinen makupari kirpeille vadelmille.
Vadelma-mango-tahinipirtelö
Ainekset
Työvaiheet
-
Laita kaikki pirtelön aineet blenderiin ja anna käydä tasaiseksi. Jaa pirtelö laseihin ja ripottele pinnalle seesaminsiemeniä.

Ennen jumppaa toimii hiilihydraattipitoinen smoothie, josta saa helposti energiaa. Se toimii myös iltapalana, sillä hiilarit unettavat juuri sopivasti.
Energinen hedelmäsmoothie
Ainekset
Työvaiheet
-
Kuori ja poista omenoista siemenkota. Leikkaa omenat lohkoiksi. Laita kaikki smoothien aineet blenderiin tai tehosekoittimeen ja anna käydä tasaiseksi.
Reseptit
- Uusimmat reseptit
- 30 minuuttia
- Aamiainen & brunssi
- Finnhits
- Gluteeniton deli
- Grillaus
- Jauhelihakierre
- Juomat ja smoothiet
- Jälkiruuat
- Kemut
- Kevyet & salaatit
- Kot kot
- Lasten suosikit
- Leivät & piirakat
- Nuuka kokki
- Pastatehdas
- Pihvi & BBQ
- Päivän katiska
- Sokerileipuri
- Sporttiruoka
- Säilöntä
- Vegebaari
- Viikonloppubistro
- Vegaanisia herkkuja