Ahven, tuo maanmainio kala! Kaveriksi sille sopii rapsakka kaalisalaatti, joka on väriä ja vitamiineja pullollaan.
Vinkki: Kuorruta ahvenfileet vaihteeksi chiasiemenillä ja paista rapeiksi. Supersiemenissä on runsaasti kuitua, kalsiumia, vitamiineja ja omega-3:sta
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
4 annosta
25 min
Helppo
Paistettua ahventa ja punakaali-coleslaw
Ainesosat
600
g
ahvenfileitä
1/2
tl
suolaa
1/4
tl
valkopippuria
1
muna
3
rkl
korppujauhoja
3
rkl
chiasiemeniä
Salaatti
400
g
punakaalia
2
porkkanaa
1
hapan omena (esim. Granny smith)
1
tl
fenkolin siemeniä
1/2
tl
suolaa
1
dl
bulgarian jogurttia
1
rkl
omenaviinietikkaa
1
tl
piparjuurta raasteena (tuubista)
1/4
tl
mustapippuria
2
tl
hunajaa
Lisäksi
öljyä paistamiseen
Vaiheet
- Aloita salaatista. Leikkaa kaali ohuiksi suikaleiksi kulhoon. Kuori porkkanat ja omena ja leikkaa ne myös suikaleiksi ja lisää kaalin joukkoon. Lisää kulhoon fenkolin siemenet ja suola ja sekoita hyvin esim. puukauhauhalla painellen niin että kaalin rakenne hieman rikkoontuu ja mehustuu.
- Sekoita pienessä kulhossa jogurtti, etikka, piparjuuri, mustapippuri ja hunaja. Yhdistä kastike salaattiin ja sekoita tasaiseksi. Anna maustua kylmässä kalan valmistumisen ajan.
- Mausta ahvenfileet suolalla ja pippurilla. Riko muna lautaselle ja vatkaa sen rakenne rikki haarukalla. Sekoita toisella lautasella korppujauhot ja chiasiemenet. Pyörittele ahvenfileet yksi kerrallaan ensin munassa ja sitten korppujauhochiasiemenseoksessa. Paista leivitetyt fileet kuumalla pannulla öljyssä kypsiksi noin 1 minuutti per puoli.