Mitä reilummiksi paloiksi jätät kukka- ja parsakaalit, sen parempi! Keitä ne kevyesti, peittele gratiinikastikkeeseen ja anna uunin hoitaa loput. Kastike valmistuu sekoittamalla, joten ihanan helppo gratiini on vartissa valmis uuniin.
Helppo kaali-pastagratiini on kaukaista sukua kukkakaalilla höystetylle mac & cheese -vuoalle. Tässä ainesuhteet on käännetty toisinpäin: kaalia on enemmän ja pastaa vähemmän. Kastiketta on sen verran, että ainekset gratinoituvat mutta eivät uppoa juustoon kokonaan.
Helppo kaali-pastagratiini
Ainekset
Työvaiheet
- Laita uuni kuumenemaan 225 asteeseen.
- Huuhdo ja leikkaa kaalit reiluiksi paloiksi. (Isot palat eivät muhjuunnu keitettäessä.)
- Kuumenna vesi kiehuvaksi isossa, noin viiden litran kattilassa. Lisää suola. Tarkista pastan keittoaika: jos se on noin 6 minuuttia, voit laittaa pastan kattilaan yhtä aikaa kaalien kanssa. Muussa tapauksessa lisää kattilaan ensin pasta ja kaalit vasta sitten, kun keittoaikaa on noin 6 minuuttia jäljellä. Keitä kaalit ja pastat napakan kypsiksi ja valuta ne siivilässä. Kumoa takaisin kattilaan ja pyöräytä joukkoon öljy.
- Valmista kaalien kiehuessa gratiinikastike. Sekoita cheddarjuusto, jugurtti, sinappi, sitruunamehu ja mustapippuri keskenään.
- Sivele reilunkokoinen uunivuoka (vetoisuus noin 2 l) öljyllä. Kumoa kaali-pastaseos vuokaan. Valuta päälle kastike ja ripottele pinnalle leivänmurut.
- Anna vuoan gratinoitua 225-asteisessa uunissa hieman keskitasoa ylempänä 10–15 minuuttia, kunnes pinta on paahtunut kevyesti. Tarjoa sellaisenaan pienenä ateriana tai lisukkeena.
Mkksi uuni pitäisi panna lämpiämään ensimmäiseksi? Jos muut asiat tekee sen jälkeen ja keittää kolme litraa vettä kiehuvaksi, eikö uuni ehdi olla lämmin ja kuluttaa sähköä aivan turhaan. Uunin voi kyllä laittaa lämpiämään myöhemminkin, koska ei ruoka vuoassa mene pilalle, vaikka vähän odottaakin uunia.
Kiitos huomiostasi, laitoin tiedon reseptin alkuun siksi, kun gratiinista tuli uunivalmista niin nopeasti. Toki ruoka voi tarvittaessa odotellakin uunin lämpiämistä.
Tuunasin tätä vielä niin, että lisäsin kermaa ja cheddarraastetta. Tuli hieman laatikkomaisempi, mutta todella hyvää.
Kiva kuulla!