
Ihanan kesäinen salaatti yhdistelee takuuvarmoja makuja, kuten mansikkaa, halloumijuustoa sekä pähkinöitä. Hennon sitruksinen kastike viimeistelee raikkaan salaatin.
Sitruunamelissaöljy syntyy mittaamalla 3 dl rypsiöljyä ja 1 iso ruukku sitruunamelissaa tehosekoittimeen tai sauvasekoittimen kulhoon ja antamalla koneen käydä täysillä pari minuuttia. Siivilöi lasipurkkiin ja säilö tulevia salaattihetkiä varten. Öljy säilyy jääkaapissa viikkoja.
Mansikka-halloumisalaatti ja sitruunamelissakastike
Ainekset
Työvaiheet
-
Revi salaatti ja nosta pinaatti kulhon pohjalle. Perkaa ja puolita mansikat. Puolita kirsikkatomaatit. Nosta salaattipedille. Huuhdo retiisit ja leikkaa niistä ohuita viipaleita päälle. Paahda pähkinät kuivalla kuumalla pannulla ja ripottele pinnalle.
-
Leikkaa halloumista ohuita viipaleita ja grillaa tai paista pannulla nopeasti molemmin puolin. Lisää salaattiin.
-
Sekoita kastikkeen kaikki ainekset. Tarjoa salaatin kanssa.
Reseptiä editoitu 6.6.2022: Lisätty raaka-ainelistasta puuttunut babypinaatti.
Paljonkohan pinaattia olisi tarkoitus laittaa, kun ei koko pinaattia mainita ainesosalistassa? 🤔
Moi!
Hyvä huomio, pinaatti oli unohtunut raaka-ainelistasta. Yksi pussi babypinaattia (50-80g) on salaattiin sopiva määrä.
Missä sitruunamelissaöljyn ohje?
Ei öljyä säilötä jääkaapissa.
Tää oli tosi kiva salaatti ja teen varmasti uudelleen, kunhan mansikan hinta hiukan halpenee 😊.