klo 9:00 | 18.3.2019

Kasvikset ja feta paistuvat yhdessä uunin lämmössä. Pehmeä feta sekoitetaan kermaiseksi tahnaksi. Loistava makukombo!
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Annoksia
4
Valmistusaika
1
Vaikeustaso
Helppo
Välimerenpelti ja uunifetatahna
Ainekset
2
paprikaa (keltainen ja punainen)
1
munakoiso
1
kesäkurpitsa
1
punasipuli
250
g
terttukirsikkatomaatteja
1
sitruuna
1/2
dl
oliiviöljyä
1
tl
suolaa
1
tl
mustapippuria myllystä
2
rosmariininoksaa
350
g
kivettömiä kalamataoliiveja
Uunifetatahna
300
g (2 x 150 g)
fetajuustoa
1/2
ruukku
basilikaa
1 1/2
rkl
hunajaa
1/2
tl
mustapippuria myllystä
(suolaa)
Työvaiheet
- Laita uuni kuumenemaan 175 asteeseen.
- Huuhtele ja kuutioi paprikat, munakoiso ja kesäkurpitsa. Kuori ja lohko punasipuli. Huuhtele tomaatit.
- Pese sitruuna, raasta kuoret ja purista mehu. Sekoita kuori ja mehu öljyyn.
- Sekoita kaikki kasvikset uunipellillä. Mausta suolalla ja pippurilla ja valuta sitruunaöljy tasaisesti vihannesten päälle. Lisää rosmariini, oliivit ja lopuksi kokonaiset fetajuustot. Paista uunissa 45 minuuttia.
- Laita uunifetat pieneen kulhoon ja murskaa ne tahnaksi. Lisää hienonnettu basilika ja hunaja, mausta pippurilla. Mausta ja lisää halutessasi suolaa. Tarjoa heti uunikasvisten kanssa.
Millä hunajan voisi korvata?
T:Allergikko
itse ajattelin korvata sen vaahterasiirapilla:)
Vaahterasiirappi käy hyvin :)
Voiko tuon herkun tehdä aromipesässä.Millä voisi korvata munakoison ja zuccinin.Käykö esim.lyhtykoiso.Entäpä kesäkurpitsa.Esim.lanttu tai kyssäkaali?Muuten ihana resepti.
voin sanoa että ROSMARIINI ei sovi niihin!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Olipa hyvää! Tulen tekemään toistekin vaikkei tuo kastike onnistunutkaan. Maustettu feta kasvisten päälle vaan, ja nam.