Jauhetut cashewpähkinät tekevät intialaisesta jogurttipohjaisesta kormasta samettisen pehmeää.
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
4
45 min
Keskivaikea
Bataattikorma ja kukkakaalimuru
Ainesosat
500
g
bataattia
1
sipuli
2
pientä valkosipulinkynttä
250
g
parsakaalia
1
rkl
kirkastettua voita tai öljyä
1
rkl
raastettua inkivääriä
(1 1/2 rkl jauhettua cashewpähkinää tai mantelijauhetta suurustamaan)
1
tl
korianterinsiemeniä
1
tl
suolaa
4-5
kardemummankotaa tai 1/2 tl rouhittua kardemummaa
1-1 1/2
tl
jeeraa eli juustokuminaa
1/2
tl
kurkumaa
1/2
tl
kanelia
1/2-1
tl
kuivattua chiliä
ripaus neilikkaa
n. 2-3
dl
vettä
2
dl
maustamatonta bulgarialaista jogurttia
2
dl
kookoskermaa
(mustapippuria myllystä)
Vaiheet
- Kuori ja kuutioi bataatti pieniksi. Kuori ja hienonna sipuli ja valkosipuli. Paloittele parsakaali.
- Kuullota bataattia kirkastetussa voissa tai öljyssä paistinpannussa 3–4 minuuttia. Lisää parsakaali, sipulit, inkivääri ja mausteet (sekä cashew- tai mantelijauhe). Käytä kardemummankodat kokonaisina. Kuumenna seosta hetki.
- Lisää vettä sen verran, että ainekset peittyvät. Lisää jogurtti. Vähennä lämpöä ja anna kastikkeen kiehua noin 10 minuuttia, kunnes bataatti ja sipuli ovat pehmenneet.
- Valmista kukkakaalimuru (ks. ohje alhaalla).
- Ota kardemummankodat pois kastikkeesta. Lisää kookoskerma ja anna kastikkeen kiehahtaa. Maista ja mausta tarvittaessa suolalla ja pippurilla sekä chilillä, jos pidät tulisesta ruoasta.
Paistettu kukkakaalimuru
Ainesosat
500
g
kukkakaalia
1-2
rkl
voita
1/2
tl
suolaa
1/2
sitruunan mehu
Vaiheet
- Poista kukkakaalista lehdet ja kova kantaosa. Paloittele kukinnot höyrytyskattilaan kiehuvan veden päälle ja höyrytä niitä noin 3 minuuttia, kunnes kukkakaali on hieman pehmennyt mutta edelleen napakkaa.
- Hienonna kukkakaalit veitsellä tai pyöräytä ne monitoimikoneella tai tehosekoittimessa nopeasti riisimäisiksi muruiksi.
- Sulata voi paistinpannussa. Kumoa kukkakaalimurut pannuun ja mausta kevyesti suolalla ja sitruunan mehulla. Kääntele, kunnes kukkakaali on kunnolla lämmennyt.