Koverretun munakoison hedelmäliha paistetaan pannulla, jolloin siitä haihtuu ylimääräistä nestettä. Näin ollen kaikki maut ovat voimakkaampia.
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Annoksia
4
Valmistusaika
45 min
Vaikeustaso
Helppo
Täytetyt ricotta-munakoisot
Ainekset
2
munakoisoa
2
valkosipulinkynttä
250
g
kirsikkatomaatteja
3
rkl
oliiviöljyä
ripaus chililastuja
½
tl
suolaa
2
rkl
pieniä kapriksia
½
dl
kivettömiä oliiveja
½
dl
tuoretta hienonnettua oreganoa tai 2 tl kuivattua oreganoa
150
g
ricotta salata -juustoa eli kypsytettyä ricotta-juustoa
1
dl
raastettua leipää
Työvaiheet
- Huuhtele munakoisot, halkaise pitkittäin. Kaavi hedelmäliha munakoisoista lusikalla. Kuutioi hedelmäliha pieniksi paloiksi. Kuori ja hienonna valkosipulinkynnet. Leikkaa kirsikkatomaatit lohkoiksi.
- Kuumenna öljy paistinpannulla. Lisää munakoisokuutiot ja valkosipulit. Paista keskilämmöllä sekoitellen, kunnes munakoisot ovat hieman ruskistuneet ja niiden rakenne napakoitunut. Mausta chililastuilla ja suolalla. Kaada munakoisot kulhoon. Sekoita joukkoon kirsikkatomaatit, kaprikset, viipaloidut oliivit ja oregano.
- Nosta koverretut munakoisot leivinpaperin päälle uunipellille. Lusikoi täytettä munakoisojen sisälle.
- Raasta ricotta salata. Sekoita ricotta ja raastettu leipä keskenään. Lisää raasteseosta munakoisoille.
- Paista 225-asteisen uunin keskitasolla noin 20 minuuttia, kunnes täyte on pinnalta kauniisti ruskistunut.