Inka teki oman versionsa klassisesta omenapiirakasta. Tuomarit kehuivat tämän olevan ravintolatason annos, jossa on käytetty erilaisia tekniikoita ja makuja. Erityisesti kardemumma tuo loistavan säväyksen tähän herkkuun!
Inkan omenapiirakka ja vaniljakastike
Ainekset
Työvaiheet
1. Vatkaa voi ja sokeri vaahdoksi. Lisää joukkoon perunajauhot, leivinjauhe ja kananmuna. Lisää jauhot vaivaten taikinaan. Lisää hapatettu kerma. Kauli taikinaa jauhoitetulla pöydällä tasaiseksi levyksi. Leikkaa taikinasta 12 suurehkoa ympyrää ja asettele ne minipiirakkavuokiin. Leikkaa reunat tasaiseksi ja paista 180 asteessa, kunnes pinta alkaa saada hiukan väriä.
2. Laita pienen pinnoitetun kattilan pohjalle hiukan vettä. Raasta omena ja lisää raaste kattilaan. Lisää sokerit ja mausteet. Keittele seosta kunnes se on paksua/sosemaista, vähän notkeampaa. Anna odottaa kattilassa (ei levyllä), kunnes muut piirakan osat ovat valmiita. (tällä sokerimäärällä tulee aika makeaa, joten voit laittaa ¼ dl fariinisokeria ja ¼ sokeria).
3. Pilko granny smith kolmeen osaan siemenkodan joka puolelta, niin että siemenkodasta tulee kolmion muotoinen. (älä kuori omenaa, mutta pese hyvin). Leikkaa jokainen pala ohuiksi siivuiksi.
4. Laita kattilaan maito ja kerma sekä halkaistu vaniljatanko, josta on raaputettu hiukan siemeniä maitoseokseen. Kiehauta. (seosta pitää sekoittaa lähes koko ajan, ettei se pala pohjaan.)
4. Vatkaa munat ja sokeri vaahdoksi ja lisää kuuma maitoseos munasokerivaahtoon koko ajan reippaasti vatkaten. (vaniljatangon osat eivät saa mennä vaahtoseokseen!) Poista vaniljatangot