Nämä herkut syntyvät ilman vaivaamista ja sämpylöiden pyörittämistä. Inspiraationa Sikke Sumarin aikonaan omistaman Nami Namaste -majatalon rapeat aamiaissämpylät.
Yön yli sämpylät
Ainesosat
Vaiheet
-
Liuota hiiva ja suola haaleaan veteen isossa kulhossa.
-
Lisää kaurahiutaleet ja jauhot erissä ja sekoita puuhaarukalla tasaiseksi. Lisää lopuksi öljy ja sekoita vielä kerran, mutta älä vaivaa. Taikina saa jäädä löysäksi.
-
Peitä kulho ensin leivinpaperilla ja sen jälkeen keittiöpyyhkeellä. Jätä yöksi jääkaappiin kohoamaan.
-
Kuumenna aamulla uuni 225 asteeseen.
-
Lusikoi taikinasta kekoja leivinpaperin päälle uunipellille sen kummemmin muotoilematta. Ripottele päälle siemeniä ja tee pintaan ristiviilto. Paista sämpylöitä noin 30 minuuttia.
-
Ota kypsät sämpylät mahdollisimman nopeasti pois pelliltä ritilän päälle. Älä missään tapauksessa peitä sämpylöitä liinalla, jotta niiden rapeus ei häviä.