Nyt modernisoidaan makkaraperunat! Makean pehmeät bataattiveneet saavat potkua tulisesta chorizo-makkarasta. Astetta terveellisempi versio tutusta grillherkusta viimeistellään limemajoneesilla. Ja mikä parasta: koko ruoka valmistuu kätevästi yhdellä pellillä.
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
4 annosta
40 min
Keskivaikea
Makkaraperunat bataatista ja chorizosta
Ainesosat
4
pientä bataattia
3
rkl
kasviöljyä
1/2
tl
jeeraa eli juustokuminaa
1/2
tl
jauhettua fenkolia
1/2
tl
rouhittua mustapippuria
maun mukaan suolaa
300
g
chorizoa tai muuta mausteista raakamakkaraa
Majoneesi
2
dl
hyvää majoneesia
1
limetin mehu
1
tl
hunajaa
suolaa maun mukaan
Vaiheet
- Leikkaa hyvin pestyt bataatit pituussuunnassa veneen muotoisiksi paloiksi ja pane kulhoon kasviöljyn kanssa. Sekoita joukkoon mausteet ja suola. Kumoa leivinpaperin päälle uunipellille ja paahda uunin keskitasolla 200 asteessanoin 15 minuuttia.
- Leikkaa chorizo-makkarat suupaloiksi. Käännä bataatit paistinlastan avulla, lisää joukkoon makkarat ja paista vielä noin 15 minuuttia.
- Valmista bataattien kypsyessä majoneesi sekoittamalla keskenään kaikki sen ainekset. Tarjoa bataattiveneet ja chorizopalat kuumina majoneesin kanssa.