Jauhelihapihvit maustetaan kuivatuilla sienillä. Suppilovahverokastikkeen makujuju on kahvitilkassa. Kahvi korostaa hienosti sienten makua.
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
8 pihviä
1 t
Helppo
Pannupihvit ja sienikastike
Ainesosat
1 sipuli
1 dl (10 g) kuivattuja suppilovahveroita
2 dl kuumaa vettä
½ lihaliemikuutio
1 dl korppujauhoa
600 g naudan jauhelihaa
1 muna
½ tl suolaa
¼ tl mustapippuria
4 rkl voita tai öljyä
SIENIKASTIKE
1 l (n. 300 g) suppilovahveroita
1 sipuli
4 rkl voita
½ dl mustaa kahvia
2 dl kuohukermaa
(1 dl vettä)
1 laakerinlehti
1 tl suolaa
¼ tl jauhettua maustepippuria
Vaiheet
- Kuori sipuli. Raasta se raastimen isolla terällä kulhoon. Murenna kuivatut sienet sipulin joukkoon. Lisää kuuma vesi ja murennettu liemikuutio. Sekoita hyvin. Lisää korppujauho ja anna ainesten turvota 15 minuuttia.
- Sekoita jauheliha, muna ja mausteet turvonneeseen korppujauhoseokseen. Muotoile taikina pihveiksi.
- Puhdista ja hienonna kastikkeen sienet. Kuori ja hienonna sipuli.
- Paista pihvejä kuumalla pannulla voissa tai öljyssä noin 5 minuuttia molemmin puolin.
- Nosta pihvit pannulta. Laita sienet kuumalle pannulle ja paista, kunnes niistä irronnut neste haihtuu. Lisää nokare voita ja sipulit. Paista noin 5 minuuttia.
- Kaada kahvi pannulle ja kiehauta. Lisää kerma, laakerinlehti, suola ja pippuri. Keitä kastiketta miedolla lämmöllä 20 minuuttia. Lisää tilkka vettä, jos kastikkeesta tulee liian paksua.
- Laita pihvit kastikkeeseen ja lämmitä, tai tarjoa pihvit ja kastike erikseen.
VINKKI! Voit kypsentää pihvit myös 225-asteisessa uunissa noin 15 minuuttia.