Lussepullat täytteellä /Lussebullar med Twist
Vinkki: Jos haluaa aikuiseen makuun juhlavampaa pullaa, voi mantelimassan sekaan ripotella konjakkia/ brandya mutta max. vain 2 rkl verran ettei tule pistävän makuista.
Lussepullat täytteellä /Lussebullar med Twist
Ainesosat
Vaiheet
1. Kauli perustaikina semmoiseksi 30 * 60 cm levyksi.
2. Voitele taikinalevy voilla ja raasta mantelimassaa päälle että peittää mutta vain puolelta leveydeltä, niinkuin jakaist kahteen osaan.
3. Raasta tai jauha valkosuklaa, levitä se yhdessä raesokerin kanssa edellisen massan päälle.
4. Käännä se "puhdas" puoli taikinalevystä sen täytepeitteisen päälle.
5. Sitten leikkaat taikinapyörän/pizzaleikkurin/terävän veitsen/saksien avulla kahden sormenleveyden paksuisia suikaleita, kuin remmejä, joiden pituus voisi olla n. 25 cm. Kieputtele remmiä siten, että otat sorminesi molemmista päistä kiinni ja pyörität niitä vastakkaisiin suuntiin. Voit sitten sen jälkeen vielä pyöräyttää ne kaksinkerroin niin saat semmoisen kiekurapullan.
6. Laittele pullat leivinpaperilla päällystetyn uunipellin päälle, anna turvota n. 30 min ja aseta uuni lämpenemään valmiiksi 225 asteeseen. Voitele munanvalkuaisella ja ripottele hieman raesokeria koristeeksi. Paistoaika uunin keskiosassa n. 8-10 min.