Kasvisliemessä keitetystä kvinoasta valmistetaan couscousin tyyppinen salaatti, jonka kruunaa raikas minttukastike.
8
30 minuuttia + jäähdyttäminen
Kvinoasalaatti ja minttukastike
Ainesosat
Salaatti
2
dl
kvinoaa
4
dl
vettä
2
Knorr “Fond du Chef “ kasvisliemi -annosfondia
1
rkl
oliiviöljyä
1
oranssi paprika
1
keltainen paprika
1
sitruuna
1/4
tl
valkopippuria
1
dl
tuoretta korianteria
Kastike
2
dl
tuoretta minttua
1
dl
tuoretta korianteria
2
valkosipulinkynttä
2
dl
turkkilaista jogurttia
1/2
sitruunan mehu
1/4
tl
sokeria
hyppysellinen suolaa
Vaiheet
- Huuhtele kvinoa siivilässä. Kiehauta vesi kattilassa ja lisää joukkoon kasvisliemi-annosfondit. Keitä kvinoa pakkauksen ohjeen mukaan. Kun kvinoa on kypsää, nosta kattila liedeltä ja lorauta joukkoon hieman oliiviöljyä. Sekoita välillä jäähtymisen aikana, jotta kvinoa pysyy irtonaisena.
- Leikkaa paprikat ja varsiselleri pieniksi kuutioiksi ja sekoita ne jäähtyneen kvinoan joukkoon. Mausta puolikkaan sitruunan mehulla ja pippurilla.
- Hienonna korianteri ja sekoita salaatin joukkoon. Nosta salaatti maustumaa jääkaappiin ja odottamaan tarjoilua.
- Valmista kastike. Hienonna minttu, korianteri ja valkosipuli. Sekoita yrtit ja valkosipuli kulhossa jogurtin joukkoon. Soseuta kastike tasaiseksi sauvasekoittimella. Purista joukkoon sitruunanmehu. Mausta ripauksella suolaa ja sokeria.