Eilen minun alkoi tehdä mieleni täytettyjä paprikoita. Koitin googlettaa sopivaa reseptiä, mutta koska en täysin mieleistäni löytänyt, niin päätin muutamasta ohjeesta inspiroituneena sorvata ihan oman täytteen.
Täytetyt paprikat
Ainekset
Työvaiheet
- Leikkaa paprikoista yläosa kantoineen pois ja poista siemenet, jotta jäljelle jää neljä paprikakuppia. Pese paprikat ja keitä niitä kevyesti suolalla maustetussa vedessä noin 5 viisi minuuttia. Nosta ne sitten talouspaperin päälle valumaan.
- Laita riisi kiehumaan pakkauksen ohjeen mukaan.
- Kuori ja silppua sipuli ja kuullota sitä kevyesti rasvassa. Kaavi sipulisilppu erilliselle lautaselle ja paista pannussa seuraavaksi jauheliha. Mausta hieman suolalla ja mustapippurilla.
- Lisää tomaattipyree, jogurtti ja aurajuusto paloina. Sekoita ja paista hetken aikaa. Lisää kypsä riisi seokseen ja tarkista maku.
- Nosta paprikakupit kevyesti voideltuun uunivuokaan ja täytä ne jauhelihaseoksella. Ripottele pinnalle reilusti juustoraastetta ja paista 200-asteisessa uunissa noin 30 minuuttia.