
Pikapaistettu paksoi tuo paahteista makua reilun värikkääseen salaattiin.
Misolohi-paksoisalaatti
Ainekset
Työvaiheet
- Aloita soijakurkuista. Leikkaa kurkku ohuiksi viipaleiksi kannelliseen rasiaan. Lisää joukkoon muut aineet, sulje kansi ja hölskytä niin, että maut sekoittuvat. Anna vetäytyä jääkaapissa salaatin valmistumisen ajan.
- Leikkaa lohifilee kahdeksi annospalaksi. Sekoita pienessä kulhossa miso, öljy, soija, etikka ja ripaus sokeria. Sivele noin puolet misomarinadista lohipalojen pintaan. Paista lohipaloja pinnoitetulla paistipannulla nahkapuoli alaspäin keskilämmöllä noin 10 minuuttia tai kunnes lohi on juuri ja juuri kypsää.
- Leikkaa paksoit puoliksi. Vedä porkkanasta ohuita lastuja juustohöylällä. Nosta lohipalat pois pannulta ja pidä lämpimiä folion alla. Pyyhkäise pannulta enimmät lohen rasvat pois ja pikapaista paksoita pannulla noin 2-3 minuutin ajan. Nostele lautasille paksoit, lohi ja porkkanalastuja. Lusikoi joukkoon loppu misomarinadi ja soijakurkkuja.
Vinkki Salaatti saa olla reilun värikästä. Käytä monipuolisesti erilaisia kasviksia, niin saat paljon makua ja vältät kyllästymisen. Monet salaatit kestävät
hyvin paistamista, ja kypsentäminen antaa niille aivan uudenlaista, paahteista makua. Paksoin lisäksi kannattaa kokeilla romainesalaattia ja sikurisalaattia.
Ohjeessa neuvotaan paistamaan lohi, vain nahkapuolelta, kuvassa kuitenkin molemmin puolin paistettu lohi.