
Lämmin ja leikkisä risotto antaa tunnelmaa syysiltaan. Sinihomejuusto nostaa punajuuren maun uudelle tasolle.
Punajuuri-sinihomejuustorisotto
Ainekset
Työvaiheet
1. Kuori punajuuret ja pilko ne kuutioiksi.
2. Keitä punajuuria kasvisliemessä kannen alla noin 20 minuuttia tai kunnes ne ovat kypsiä. Säästä keitinliemi.
3. Säästä osa (noin 1/3) sinihomejuustosta risoton viimeistelyyn. Soseuta kypsät punajuuret sinihomejuuston kanssa sauvasekoittimella. Lisää meirami. Jos sose on liian paksua, lisää loraus keitinlientä.
4. Kuori ja leikkaa valkosipulit ohuiksi viipaleiksi ja kuullota ne paistokasarissa oliiviöljyssä. Lisää risottoriisi ja paista hetki reippaasti käännellen. Lisää kasvislientä niin, että riisi peittyy. Jatka kypsentämistä ilman kantta, keskilämmöllä ja odota, että neste on imeytynyt riiseihin. Lisää lientä pieni loraus kerrallaan, kunnes riisi on kypsää. Kypsennysaika on noin 20 minuuttia.
5. Lisää punajuurisose risottoon ja keitinlientä tarpeen mukaan, kunnes koostumus on kosteaa mutta paksuhkoa. Tarkista maku.
6. Tarjoa heti murskattujen saksanpähkinöiden ja sinihomejuuston kera.
Lisää kohmeiset herneet? Mistäs ne tuohon ilmestyivät?
Reseptistä puuttuu myös tieto, paljonko sinihomejuustoa olisi tarkoitus laittaa risoton sekaan.
Kiitos kommenteista! Risottoon oli alun perin ajateltu herneitä mukaan, mutta ne karsiutuivatkin matkalla. Korjaan kohdan.
Sinihomejuuston määrästä: reseptissä juuston yhteismäärä on 150 g, josta vaikkapa 2/3 voi laittaa risoton joukkoon ja loput pinnalle. Lisään tiedon reseptiin.
Reseptin laatinut Joonas olikin jo ehtinyt korjata herne-kohdan! Oli muuten mahtavan hyvää risottoa, kannattaa kokeilla :)