Glorian ruoka & viini 9/2021
Sherry-suppilovahverokeittoa, maa-artisokkaohrattoa, nutellababkaa... Juuri ilmestynyt Glorian ruoka & viini on pullollaan syksyisiä herkkuja.
Mitkä ovat vuoden parhaat ravintolat, viinit ja markettilöydöt? Mistä saa viiden tähden sushia, mikä on Suomen himotuin croissant? Uunituoreessa Glorian ruoka & viinissä tehdään katsaus ruokavuoteen 2021 ja nostetaan esiin vuoden parhaat tekijät ja ilmiöt.
Lehden sivuilta löytyy paljon muutakin, muun muassa uudenlaisia korvapuusteja ja kierrepullia. Viinin kanssa -sarjassa on tällä kertaa aasialaisia ruokia – kuten vietnamilaista lihapataa, intialaista voikanaa eli butter chickeniä ja korealaisia tofunuudeleita – täydellisine viinipareineen.
Jos haluaa ruoan pöytään nopeasti, voi kokeilla mahtavia karitsapihvejä tai meheviä kurpitsaleipiä.
Lehdessä kerrotaan myös Suomen suurimman chilitilan tarina ja tutustutaan chililajikkeiden kiinnostavaan kirjoon.
Herkullisia lukuhetkiä!