Glorian ruoka ja viini on lisännyt 3390 reseptiä.
Linkitetty 83 keittokirjaan.
OHJE Anu Brask KUVA Sami Repo

Niin paksua pilveä ei olekaan, ettei tämän ihanan tyrnikiisselin aurinkoisuus lävistäisi sitä.

Tyrnikiisseli saa lisäpotkua raastetusta inkivääristä sekä limetin mehusta. Kiisselin pohja valmistuu keittämällä pakastettuja tyrnejä muutama minuutti, jonka jälkeen mehu siivilöidään talteen.

Kiisseli on valmista kun kuumennettu seos pulpahtaa ja sen rakenne on sopivan paksua. Sillä välin kun kiisseli jäähtyy tarjoiluastiassa, valmistetaan sen seuraksi kookosvaahto. Jotta kookosmaidosta saa mahdollisimman tuhtia vaahtoa, se kannattaa laittaa jääkaappiin hyvissä ajoin. Kylmä kookosmaito vaahtoutuu paremmin.

Tässä reseptissä käytetään ainoastaan kookosmaidon paksu kookoskerma, joten ylimääräinen kookosneste valutetaan pois tölkistä ennen kerman vaahdottamista. Kookoskerma vatkataan sähkövatkaimella kuohkeaksi ja maustetaan agavesiirapilla ja vaniljauutteella.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Annoksia
4
Valmistusaika
10 min + jäähdytys 1 t
Vaikeustaso
Helppo

Tyrnikiisseli ja kookosvaahto

Ainekset

2
pss (á 200 g)
pakastettuja tyrnimarjoja
8
dl
vettä
1 1/2 dl +
1 rkl
sokeria
1/2
rkl
inkivääriä raastettuna
1
limetin mehu (1/2 dl)
3
rkl
perunajauhoja
4
rkl
kookoshiutaleita

Työvaiheet

  1. Yhdistä tyrnit ja vesi kattilassa. Anna kiehua 3 minuuttia. Siivilöi mehu ja painele tyrnejä kauhalla siivilässä, jotta saat kaikki mehut talteen. Kaada mehu takaisin kattilaan, sekoita 1½ dl sokeria joukkoon ja kiehauta.
  2. Raasta inkivääri ja lisää se kattilaan.
  3. Purista limetin mehu pieneen kulhoon. Sekoita perunajauho mehuun. Kaada mehu-perunajauheseos ohuena nauhana rauhallisesti sekoittaen mehukeiton joukkoon.
  4. Kuumenna kunnes kiisseli pulpahtaa. Kaada kiisseli tarjoilukulhoihin. Ripottele päälle 1 rkl sokeria ja anna jäähtyä.
  5. Paahda kookoshiutaleita kuivassa pannussa 2 minuuttia koko ajan sekoitellen. Siirrä lautaselle odottamaan.
  6. Tee kookosvaahto (ks. ohje alempana).
  7. Annostele kookosvaahto kiisselin päälle ja ripottele pinnalle kookoshiutaleita.

Kookosvaahto

Ainekset

1
prk (400 ml)
kookosmaitoa (kookospitoisuus väh. 60 %)
1
rkl
agavesiirappia
1/4
tl
vaniljauutetta

Työvaiheet

  1. Kookoskerma vaahtoutuu sitä paremmin mitä kylmempää se on, joten laita kookosmaitopurkki jääkaappiin hyvissä ajoin. Pidä tölkkiä ylösalaisin, jolloin kookosvesi erottuu ja se on helpompi valuttaa tölkistä.
  2. Paina tölkinavaajalla tölkin pohjaan muutama reikä ja valuta kookosneste pois rei’istä. (Säästä neste esimerkiksi smoothieen). Kaavi purkkiin jäänyt valkoinen kookoskerma kulhoon. Vatkaa se sähkövatkaimella kuohkeaksi vaahdoksi.
  3. Makeuta vaahto agavesiirapilla ja mausta vaniljalla. Tarjoa heti tai laita vaahto jääkaappiin odottamaan.

Kommentit (1)

Vierailija

Miksi se kerma pitää erottaa kookosmaidosta, kun myytävänä on kookoskermaakin?

Sisältö jatkuu mainoksen alla
ET-lehti on lisännyt 320 reseptiä.
Linkitetty 6 keittokirjaan.
OHJE Taina Tellman KUVA Arto Vuohelainen

Banaanitoffeepiiras eli banoffee syntyy nopsasti sekoittelemalla.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Annoksia
8
Valmistusaika
30 min
Vaikeustaso
Helppo

Banaani-toffeepiiras

Ainekset

175
g
domino-, digestive-, kaura- tai kanelikeksejä
75
g
voita
TÄYTE
1
prk (397 g)
karamellisoitua maitotiivistettä (Dulce de leche)
2–3
banaania
½
dl
suolapähkinöitä
1
dl
vispikermaa
2
dl
turkkilaista jugurttia
2
tl
vaniljasokeria
1
tl
kanelia
PÄÄLLE
Keksejä, banaania. pähkinöitä

Työvaiheet

  1. Hienonna keksit ja sekoita ne sulatettuun voihin. Painele muruseos irtovuuan (Ø 18 cm) pohjalle ja reunoille. Siirrä hetkeksi kylmään.

  2. Levitä maitotiiviste piirakan pohjalle. Levitä päälle banaania ja kevyesti rouhitut pähkinät. Jätä muutamia banaaniviipaleita ja pähkinöitä koristeeksi.

  3. Vatkaa kerma vaahdoksi, sekoita jugurttiin, mausta vaniljasokerilla ja kanelilla ja lusikoi täytteen pinnalle. Koristele banaaneilla, kekseillä ja pähkinöillä. Tarjoa heti.

ET-lehti on lisännyt 320 reseptiä.
Linkitetty 7 keittokirjaan.
OHJE Taina Tellman KUVA Arto Vuohelainen

Mustikka-talkkunapöperö hyppäsi jäätelöön sitruunan seuraksi. Jätski ei kaipaa lainkaan sokeria, sillä kondensoitu maito on makeaa.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Annoksia
8 dl
Valmistusaika
20 min + yön yli
Vaikeustaso
Helppo

Mustikka-pöperöjätski

Ainekset

3
dl
mustikoita
1
tlk (397 g)
kondensoitua maitoa
2
dl
kermaa
2
dl
turkkilaista jugurttia
1
tl
vaniljasokeria
1
tl
kanelia
¾
dl
talkkunaa
1
dl
lemon curd -sitruunatahnaa
1
rkl
sitruunan kuoriraastetta

Työvaiheet

  1. Soseuta mustikat haarukalla. Vatkaa kerma ja kondensoitu maito vaahdoksi. Sekoita joukkoon jugurtti ja vaniljasokeri.

  2. Jaa massa kahteen kulhoon. Sekoita toiseen kulhoon mustikkasose, talkkuna ja kaneli. Lisää toiseen puolikkaaseen lemon curd -tahna sekä sitruunankuoriraaste.

  3. Vuoraa leipävuoka kelmulla. Lusikoi pohjalle mustikkainen massa. Kaada päälle sitruunainen massa. Pyörittele haarukalla pohjalta ylöspäin pari kertaa niin, että massat sekoittuvat. Peitä vuoka foliolla ja nosta pakastimeen yön yli.

VINKKI! Käytä paahdetusta kaurasta valmistettua vatsaystävällistä talkkunajauhoa.

Hyvä terveys on lisännyt 302 reseptiä.
Linkitetty 9 keittokirjaan.
OHJE Raisa Laine KUVA Tuomas Kolehmainen

Monikäyttöinen tofu taipuu raastettuna ja hyvin marinoituna ruokaisan salaatin täytteeksi. Tämä annos pitää kivasti nälkää, sillä proteiinia on runsaasti.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Annoksia
4
Valmistusaika
20 min + kypsennys 20 min
Vaikeustaso
Helppo

Nyhtötofu-kvinoasalaatti

Ainekset

NYHTÖTOFU JA KIKHERNEET
1
pkt
maustamatonta tofua (270 g)
1
prk
kikherneitä (290 g/175 g)
2
rkl
öljyä
1
tl
suolaa
2
tl
juustokumina
2
tl
harissa-maustetahnaa
1
rkl
sitruunamehua
KVINOASALAATTIPOHJA
2
dl
kvinoaa (ei puuroutuva)
1
pieni kukkakaali
1
punasipuli
1
ruukku lehtipersiljaa

Työvaiheet

  1. Aloita keittämällä kvinoa kypsäksi pakkauksen ohjeen mukaan. Käytä salaattiin ulkomaista kvinoaa, joka ei puuroudu keitettäessä kuten kotimainen. Valuta huolellisesti ja anna jäähtyä huoneenlämpöiseksi.

  2. Kuivaa tofu huolellisesti joko talouspaperilla tai puhtaalla keittiöpyyhkeellä painellen. Raasta tofu raastimen karkeimmalla terällä ja levitä leivinpaperin päälle uunipellille. Huuhtele kikherneet kylmällä vedellä ja valuta huolellisesti. Sekoita öljyn joukkoon mausteet sitruunamehua lukuun ottamatta. Sekoita herneet ja mausteöljy tofun joukkoon. Kypsennä 225-asteisessa uunissa noin 20 minuuttia tai kunnes tofu-kikherneseos on kauniin ruskeaa. Sekoita kerran kypsennyksen aikana. Purista sitruunamehu kuuman tofu-kikherneseoksen joukkoon.

  3. Tofu-kikherneseoksen kypsyessä pese raastinrauta ja raasta kukkakaali karkeimmalla terällä. Leikkaa punasipuli ohuiksi viipaleiksi. Hienonna lehtipersilja. Yhdistä kvinoa, kukkakaali, punasipuli ja lehtipersilja.

  4. Sekoita appelsiinivinegretti (ohje alla).

  5. Lusikoi kvinoa-kasviseosta lautaselle ja annostele tofu-kikherneseosta päälle. Tarjoa kastike joko salaatin joukkoon pirskoteltuna tai erikseen.

Vinkki! Raastettu ja paahdettu tofu tunnetaan nyhtötofuna. Täällä tyylillä valmistettuna tofu sopii hienosti myös tortillan täytteeksi.

Appelsiinivinegretti

Ainekset

¾
dl
appelsiinimehua
2
rkl
rypsiöljyä
1
tl
valkoviinietikkaa
1
tl
sokeria
¼
tl
suolaa
¼
tl
mustapippuria

Työvaiheet

  1. Sekoita kaikki ainekset keskenään.
ET-lehti on lisännyt 320 reseptiä.
Linkitetty 2 keittokirjaan.
OHJE Minna Rautio-Pakaste KUVA Ninna Lindström
Vegaanillekin sopiva helppo kuningatarpiirakka saa pinnalleen herkullisia kauramuruja. Piirakka kestää hyvin pakastamisen.
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Annoksia
24 palaa
Valmistusaika
40 min
Vaikeustaso
Helppo

Kuningatarpiirakka

Ainekset

200
g
maidotonta margariinia
2
dl
sokeria
2
dl
kasvipohjaista fraichea
1
tl
kardemummaa
dl
vehnäjauhoja
1
dl
kauraleseitä
2
tl
leivinjauhetta
dl
kaurahiutaleita
TÄYTE
½
l
puutarhavadelmia
3
dl
mustikoita
(2
rkl
perunajauhoja)

Työvaiheet

  1. Sulata ja jäähdytä rasva. Sekoita sokeri, fraiche ja kardemumma rasvan joukkoon.

  2. Sekoita kuivat aineet kaurahiutaleita lukuun ottamatta keskenään. Lisää jauhot rasvaseokseen varovasti sekoittaen.

  3. Ota taikinasta kolmannes toiseen kulhoon. Lisää siihen kaurahiutaleet.

  4. Vuoraa piiraspelti (25 cm x 37 cm) leivinpaperilla. Painele taikina jauhotetuin käsin pellin pohjalle. Jos käytät pakastemarjoja, sekoita perunajauho marjojen joukkoon.

  5. Levitä marjat piirakalle. Murustele pinnalle kaurahiutaleilla vahvistettu muruseos.

  6. Paista uunin alimmalla tasolla 200 asteessa 25–30 minuuttia vuoan koosta ja piirakan paksuudesta riippuen. Tarjoa kaurajäätelön kanssa.

VINKKI! Tuplaamalla ainesten määrän saat ison uunipellillisen piirakkaa.