Meksikolaisittain maustetusta osterivinokkaasta syntyy ihanan tahmea tacotäyte.
Nyhtösienitacot
Ainekset
Työvaiheet
-
Revi osterivinokas pitkittäin ohuiksi suikaleiksi esim. haarukan avulla. Hienonna valkosipulinkynnet. Laita sienet, valkosipuli ja kuivat mausteet kulhoon, sekoita hyvin.
-
Kuumenna öljy pannulla, paista sienisuikaleita kuumalla lämmöllä noin 10 minuuttia niin, että sienet pikkuhiljaa ruskistuvat. Lisää pannulle salsa ja bbq-kastike, purista lopuksi limen mehu joukkoon. Kuumenna niin, että ainekset kiehahtavat kasaan tahmeaksi, kastikemaiseksi kerrokseksi sienisuikaleiden pinnalle.
-
Kuori ja suikaloi sipuli, halkaise avokado, poista kivi ja viipaloi hedelmäliha ja hienonna korianteri. Viipaloi lime lohkoiksi. Lämmitä tortillaletut pakkauksen ohjeen mukaan. Jaa sienitäyte letuille, lisää sipulia, avokadoa, korianteria ja jalapenoja. Tarjoile limelohkojen kanssa.
Osterivinokkaat on niin maukaita sieniä, että niitä ei kannata tappaa bbg- kastikkeella!
Sopan toimituksen ideat on ihan pihalla, tässäkin reseptissä :(
Tooooodella pettynyt!
Kiitos kommentistasi! Teemme reseptejä moneen lähtöön: vanhoja klassikoita, kekseliäitä uusia, voimakkaasti maustettuja ja sellaisia, jotka luottavat raaka-aineiden omiin makuihin. Tarkoituksena on, että jokainen löytäisi sivustoltamme omaan makuun ja erilaisiin ruokavalioihin sopivia ajankohtaisia ruokaohjeita. Laita toki suoraa palautetta toimitukseen, mitä sinä toivoisit: osoitteemme on soppa365@sanoma.com.