
Korvapuustit muuttivat tropiikkiin! Kookos maustaa nämä kaikille sopivat puustit, ja sitä on niin taikinassa kuin täytteessäkin.
Vegaaniset kookospuustit
Ainekset
Työvaiheet
-
Lämmitä kookosmaito ja vesi kädenlämpöiseksi. Liuota joukkoon hiiva. Lisää sokeri, vaniljasokeri, kardemumma ja suola. Alusta vehnäjauhot joukkoon erissä. Vaivaa taikinaa vähintään 10 minuuttia. Lisää loppuvaiheessa margariini ja sekoita tasaiseksi. Valmis pullataikina on kimmoisaa ja alkaa irrota kulhon reunoilta. Peitä taikina liinalla ja anna sen kohota kaksinkertaiseksi (noin 45 minuuttia).
-
Valmista täyte sekoittamalla kaikki täytteen ainekset tahnamaiseksi seokseksi.
-
Jaa kohonnut taikina kahteen osaan. Kauli tai taputtele taikinan puolikas noin puolen sentin paksuiseksi suorakaiteen muotoiseksi levyksi kunnolla jauhotetulla alustalla.
-
Levitä puolet täytteestä taikinalevyn päälle ja kääri taikina melko napakaksi rullaksi.
-
Leikkaa taikinasta 12 palaa niin, että joka toinen viilto on reilusti vinossa oikealle ja joka toinen viilto reilusti vinossa vasemmalle.
-
Siirrä taikinapalat pellille leivinpaperin päälle kapea puoli ylöspäin. Paina jokaisen korvapuustin keskelle ”kuoppa” sormella, jolloin korvapuusti saa muotonsa. Anna kohota vielä 15 minuuttia.
-
Leivo sillä aikaa loput 12 korvapuustia samalla tavalla.
-
Kuumenna uuni 225 asteeseen. Voitele kohonneet pullat margariinisulalla ja ripottele pinnalla kookoshiutaleita. Paista noin 10 minuuttia.
Itse leivoin juuri maapähkinäjauhosta korvapuusteja. 4 dl maapähkinöitä tehosekoittimella jauhettuna 10 dl vehnäjauhojen (ja psylliumjauheen) lisäksi 5 dl taikinaan ja myös täytteeksi maapäkinäjauhoa kanelin, rasvan ja kookosjauheen lisäksi sai pullan maistumaan varsin hyvältä.