
Kapellimestari Santtu-Matias Rouvali sai inspiraation nyhtösorsaan ravintolassa. Ravintolatasoiselta alkupala maistuukin. Voit kypsentää sorsan etukäteen ja vain paistaa pikaisesti ennen tarjoamista.
Nyhtösorsaa riistaliemessä
Ainekset
Työvaiheet
- Laita sorsanrinnat, mausteet ja possunkylki tai pekoni pataan tai kattilaan. Kaada lientä päälle niin, että liha peittyy. Kypsennä liedellä miedolla lämmöllä, kannen alla 1½–2 tuntia riippuen lihan mureudesta. Lisää lientä tarvittaessa.
- Ota sorsanrinnat ja possunkylki tai pekoni padasta ja siivilöi liemi. Revi liha sormin pieniksi paloiksi lämpimänä.
- Paloittele possunkylki tai pekoni muutamaa palaan ja paista paistinpannussa öljyssä rapeaksi. Siirrä lautaselle ja paista nyhtösorsan pinta rapeaksi pekoninrasvassa.
- Laita sorsa ja pekoni tarjolle kulhoihin ja valuta kuumaa paistolientä päälle kostukkeeksi. Koristele korianterilla ja pippurilla.