Kuvat
Tuomas Kolehmainen
Mikä ravintola ansaitseekaan Vuoden paras -tittelin, missä viineissä oli lyömätön hinta-laatusuhde ja mitkä markettien löydöt tekivät vaikutuksen? Glorian ruoka & viinin Vuoden parhaat -numero listaa kuluvan vuoden maistuvimmat elämykset!

Viinibaarit, lippakioskit ja hedelmiä muistuttavat, keveän makoisat leivokset. Ravintola, joka sai huokailemaan onnesta. Lähiruokataivas ja klassikkoleipien uusi nousu. Uudessa Glorian ruoka & viinissä listataan ilonaiheet, jotka tekivät tästä vuodesta erityisen herkullisen.

Lisäksi kansien välistä löytyy hinta-laatusuhteeltaan parhaiden viinien lista, joka ulottuu edullisista arkiviineistä elegantteihin juhlakupliin ja pikkupulloihin. 

Eikä Vuoden parhaita ilman kurkistusta ruokakauppaan! Ostoskoriin tulivat tänä vuonna jäädäkseen ainakin vegaaninen matchalatte, kylmäsavuhauki ja tyylikkään tumma pistaasisuklaa.

Sisältö jatkuu mainoksen jälkeen

Muilta osin lehti on omistettu loppusyksyn mauille. Max 30 min -jutussa kotiruoat saavat ranskalaisen silauksen, kun broilerileikkeet maustetaan kokojyväsinapilla ja lihapullat roquefort-juustolla. Viinin kanssa nautitaan tällä kertaa ravintoloista tuttuja ruokalajeja. Pippuripihvi, caesarkana ja paistettu lohi saavat rinnalleen klassikkokastikkeet, jotka saavat määrittää myös viinivalinnan.

Sisältö jatkuu mainoksen alla

Maustamisessa annetaan vuoro japanilaiselle umamipommille eli misotahnalle. Maustemaailman huipulle ponnahtanut miso antaa uuden ulottuvuuden palsternakalle, tofulle ja sinisimpukoille.

Leivontajutun pääosassa ovat puolestaan vuoden suosituimmat ainekset. Niinpä matchasta valmistuu kuohkea matchalattemisu, ja limoncello leivotaan suuussasulaviin blondie-neliöihin.

Herkullista loppusyksyä!

PS Älä ohita rullattavien ruokien juttua! Suppiksilla täytetyt syysrullat ovat ehdottomasti kokeilun arvoisia.

Sisältö jatkuu mainoksen alla