Harry Potterin suosikkijuoma on kermaisen kupliva ja supermakea herkku.
Kävin äskettäin perhelomalla Lontoossa. Vierailimme Warner Brothersin kuuluisilla studioilla, jossa Harry Potter -elokuvat on kuvattu. Siellä oli tarjolla myös kirjasarjasta tuttuja herkkuja, kuten Bertie Bottin joka maun rakeita – ja tietenkin kermakaljaa. Kirjoista tuttu juoma muistutti ulkonäöltään ja olemukseltaan hieman olutta, mutta oli myös perheen pienimmille sopiva. Se oli kuplivaa, kermaista, ja uskomattoman makeaa. Tämä resepti on kehitelty Lontoossa juomani kermakaljan pohjalta, ja se maistuu hyvin samankaltaiselta kuin esikuvansa.
Jos haluat tehdä kermakaljasta aikuisten version, sekoita joukkoon tilkka viskiä tai rommia.
Kermakalja
Ainekset
Työvaiheet
- Vaahdota ensin kerma. Älä tee siitä aivan jäykkää, vaan jätä vaahto pehmeäksi. Sen on tarkoitus muistuttaa oluttuopin päällä olevaa vaahtoa. Vaahdottamisen loppuvaiheessa sekoita kerman joukkoon ruokalusikallinen kinuskikastiketta.
- Laita lasin pohjalle ruokalusikallinen kinuskikastiketta. Kaada sitten lasi puolilleen cream sodaa ja sekoita samalla voimakkaasti, jotta kinuskikastike sekoittuu sen joukkoon. Täytä lasi täyteen inkiväärioluella.
- Lusikoi juoman päälle kermavaahtoa. Voit halutessasi koristella juoman kinuskikastikkeella.
Pitääpä kokeilla! Väri ei kyllä vastaa ihan alkuperäistä (studioilla myytävää), joka on läpinäkyvää (oluen väristä).
Joo, maku muistuttaa alkuperäistä enemmän kuin väri. Mutta toisaalta: studioilla voidaan käyttää esimerkiksi väriaineita. Epäilen myös, että siellä kinuskin/toffeen maku saattaa tulla ennemmin jostain aromista kuin kinuskikastikkeesta.
Päälle laitettavaan kermavaahtoon kannattaa sekoittaa puolet kauppojen amerikkahyllystä saatavaa marshmallow fluffia, nostaa tämän herkun ihan uudelle tasolle!
Kumpi inkivääriolut: ginger ale vai ginger beer?