Tämä versio englantilaisesta aamiaisesta paistuu yhdessä astiassa. Siinä on kaikki: makkaraa, papuja, sieniä, tomaattia – ja tietysti munia.
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Annoksia
4
Valmistusaika
30 min
Vaikeustaso
Helppo
Englantilainen aamiaispaistos
Ainekset
250
g
herkkusieniä
2
rkl
rypsi- tai oliiviöljyä
8
mausteista pitkää makkaraa
1
tlk (400 g)
valkopapuja tomaattikastikkeessa
4
tomaattia
4
kananmunaa
suolaa, pippuria
Tarjoiluun
paahtoleipää
Työvaiheet
- Puhdista ja pilko herkkusienet. Kuumenna öljy pannussa ja paista sieniä kovalla lämmöllä muutama minuutti, kunnes ne saavat hyvän tummanruskean värin. Mausta kevyesti suolalla ja pippurilla.
- Lusikoi paistetut sienet laakeaan uunivuokaan tai leivinpaperilla vuoratulle pellille. Kaada joukkoon säilötyt valkopavut kastikkeineen.
- Puolita tomaatit ja asettele ne vuokaan leikkuupinta ylöspäin. Mausta ne ripauksella suolaa ja pippuria. Tee makkaroihin muutamia viiltoja ja asettele ne muiden ainesten sekaan.
- Paista 200-asteisessa uunissa 15 minuuttia. Riko paistoksen päälle kananmunat, ja laita vuoka takaisin uuniin vielä 10 minuutiksi, kunnes munien valkuainen on asettunut, mutta keltuainen on vielä sisältä juoksevaa.
- Ripottele munien pinnalle hieman suolaa ja rouhi mustapippuria myllystä. Tarjoa paistos rapeaksi paahdetun paahtoleivän kanssa.
Missä pekoni?