
Espanjalainen valkosipulikeitto sopii täydellisesti hämärtyvään viikonloppuiltaan. Paahdetut hapanjuurileipäpalat ovat mukavan rapeita ja kananmunan keltuaiset sakeuttavat keittolientä.
Jos hyvää vaaleaa leipää on tullut ostettua tai leivottua itse liikaa, voi leivän pakastamisen sijaan käyttää tähän huumaavan herkulliseen espanjalaiseen leipä-valkosipulikeittoon.
Tässä reseptissä leipä saa olla jo hieman kuivahtanutta, sillä se murretaan palasiksi, jotka kieritellään öljyssä ja paahdetaan uunissa rouskuvan rapeiksi. Leipäpalojen paahtaminen hidastaa niiden vettymistä valmiissa keitossa. Keiton liemenä kannattaa käyttää hyvää kanalientä, joka maustetaan yksinkertaisesti vain salotti- ja valkosipulilla, savupaprikalla sekä valkoviinillä.
Juuri ennen tarjoilua liemeen lisätään paahdetut leipäkuutiot sekä kananmunan keltuaisia, jotka sekoitettaessa sakeuttavat ja hieman suurustavat lientä. Hienonnettu lehtipersilja antaa keitolle viimeisen silauksen.
Valkosipulikeitto eli sopa de ajo
Ainekset
Työvaiheet
-
Kuumenna uuni 180 asteeseen. Leikkaa leipä noin 3 x 3 cm:n kuutioiksi. Laita ruokalusikallinen oliiviöljyä isoon kulhoon, lisää leipäkuutiot ja pyörittele, kunnes öljy tarttuu leipäpaloihin. Levitä leipäkuutiot leivinpaperin päälle pellille. Paahda uunissa noin 10 minuuttia, kunnes leipäpalat ovat kullanruskeita. Ota leipäkrutongit uunista ja anna jäähtyä.
-
Kuori ja viipaloi salottisipulit ja valkosipulinkynnet ohuesti. Hienonna lehtipersiljan lehdet. Kuumenna ruokalusikallinen öljyä isossa paistokasarissa, lisää sipulit ja valkosipulit ja kuullota niitä noin 5 minuuttia. Lisää paprikajauhe ja jatka kuullottamista pari minuuttia.
-
Lisää valkoviini kasariin ja anna sen kiehahtaa. Lisää kanaliemi ja anna keiton kiehua hiljalleen noin 15 minuuttia. Mausta keitto suolalla.
-
Lisää keltuaiset ja leipäkrutongit keittoon ja sekoita. Keltuaiset sakeuttavat keittoa.
-
Ripottele persilja keiton pinnalle. Tarjoa ruoka suoraan paistokasarista.
tää menee kyllä ihan pullavanukkaaksi :D hyvää kyllä sinänsä mutta imis nestettä aina vaan.
Erittäin herkullista keittoa. Yleensä käytän kuivahtaneet leivät ranskalaiseen sipulikeittoon tai muuten vaan teen krutonkeja. Tässä on vähän vaihtelua leivän käyttöön.
Välittömästi kokeiluun. Pidän yksinkertaisista ruoista, joissa perusmaut ja raaka-aineiden ominaisuudet pääsevät oikeuksiinsa.
Mimanulle: Muuttuu pullavanukkaaksi vain, jos tekee kuten tuossa kuvassa, että kaikki krutongit kerrokseksi keiton pinnalle. Ei tosiaankaan näin. Minä kun haluan krutonkeja keittoon, noukin niitä kulhosta keittoon ja samalla kahmaisen lusikallisen.