
Jos et löydä tarpeeksi kypsiä ja mehukkaista päärynöitä, käytä ruokaan 1 tölkki (400 g) mehuun säilöttyjä päärynöitä valutettuina.
Palsternakkapohjaiset päärynä-gorgonzolapizzat
Ainekset
Työvaiheet
- Laita uuni lämpenemään 200 asteeseen. Kuori ja paloittele palsternakat. Laita palat monitoimikoneen kulhoon, lisää kaurahiutaleet ja pyöräytä ainekset pienimuruiseksi hakkelukseksi.
- Lisää kananmuna ja suola. Jatka sekoittamista, kunnes saat tasaisen seoksen.
- Vuoraa pelti leivinpaperilla ja sipaise paperi öljyllä. Jaa taikina neljään kasaan ja tasoita ne lusikalla pyöreiksi pohjiksi.
- Paista pohjia uunissa 20 minuuttia.
- Ota pelti uunista ja käännä pizzapohjat ympäri suuren lastan avulla. Sivele pinnat oliiviöljyllä esimerkiksi pullasutia käyttäen. Laita pohjat takaisin uuniin ja paista vielä 10 minuuttia.
- Kuori päärynät ja leikkaa ne viipaleiksi. Asettele viipaleet esipaistettujen pizzapohjien päälle. Murustele pinnalle sinihomejuusto. Rouhi saksanpähkinöitä hieman veitsellä ja lisää rouhe pizzoille.
- Paista pizzoja vielä 10 minuuttia. Viimeistele pizzat rucolanlehdillä ja pirskottele päälle neitsytoliiviöljyä. Tarjoa heti.