Tässä raakakakussa ei ole yhtään "outoa" ainesosaa.
Helppo puolukka-raakakakku
Ainekset
Työvaiheet
Laita pohjan mantelit ja täytteen cashew-pähkinät erikseen likoamaan kylmään, väljään veteen jääkaappiin vähintään 8 tunniksi.
Valmista ensin pohja. Kaada manteleiden liotusvesi pois. Laita mantelit, rusinat, kaneli ja suola monitoimikoneen kulhoon ja aja parin minuutin ajan mahdollisimman tasaiseksi massaksi. (Jos sinulla ei ole monitoimikonetta, käytä sauvasekoitinta.)
Pingota leivinpaperi halkaisijaltaan 24-senttisen irtopohjavuoan pohjalle. Painele massa vuokaan.
Valmista täyte. Laita neitsytkookosöljypurkki hetkeksi astiaan, jossa on kuumaa vettä (hanasta tuleva kuumuus riittää), jotta öljy muuttuu nestemäiseksi. Kaada cashew-pähkinöiden liotusvesi pois.
Laita banaanit ja tuoreet tai sulatetut puolukat monitoimikoneen kulhoon ja aja tasaiseksi. Lisää cashew-pähkinät ja neitsytkookosöljy. Jatka sekoittamista, kunnes massa on tasaista. (Tämänkin voi tehdä sauvasekoittimella.)
Maista täytettä: jos kaipaat makeampaa makua, sekoita joukkoon hunajaa maun mukaan.
Kaada täyte kakkupohjan päälle. Hyydytä kakkua jääkaapissa vähintään neljä tuntia. Voit nopeuttaa hyytymistä laittamalla kakun hetkeksi pakastimeen.