Helsingin Sanomat on lisännyt 447 reseptiä.
Linkitetty 172 keittokirjaan.
OHJE Kia Arpia ja Petra Wettenranta KUVA Tuomas Kolehmainen

Tämä lasagne ei ole pikaruokaa, mutta sen mahtava maku palkitsee vaivan.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Annoksia
8
Valmistusaika
valmistusaika 1,5 h + 3–5 h
Vaikeustaso
Helppo

Paras lasagne

Ainekset

Jauhelihakastike
600
g
naudanjauhelihaa
200
g
porsaanjauhelihaa
1
iso porkkana (2 dl kuutioita)
1
iso sipuli (2 dl kuutioita)
2
varsisellerin vartta (1½ dl kuutioita)
60
g
juuriselleriä (1 dl kuutioita)
3
valkosipulinkynttä
4
rkl
öljyä
2
tl
suolaa
mustapippuria
½
dl
tomaattipyreetä
1
rkl
sokeria
2
prk (à 400 g)
kokonaisia säilyketomaatteja
2
dl
vettä
1
dl
puna- tai valkoviiniä
1
lihaliemikuutio
3
laakerinlehteä
1
dl
punaista maitoa
Béchamel-kastike
1
l
punaista maitoa
60
g
voita
1
dl
vehnäjauhoja
1
tl
suolaa
¼
tl
muskottipähkinää
Lisäksi
500
g
kuivia lasagnelevyjä
150
g
parmesaania
250
g
mozzarellaa (2 palloa)

Työvaiheet

  1. Tee jauhelihakastike. Ota lihat huoneenlämpöön.

  2. Kuori sipuli, porkkana ja juuriselleri. Pese varsiselleri. Pilko kaikki tasakokoisiksi, sivuiltaan noin ½ cm:n kuutioiksi. Kuori ja hienonna myös valkosipulinkynnet.

  3. Lämmitä öljyä padassa tai reunallisessa isossa pannussa. Lisää kasviskuutiot ja kuullota keskilämmöllä noin 5 minuutin ajan, kunnes sipuli on läpikuultavaa. Lisää valkosipuli loppuvaiheessa ettei se pala. 

  4. Kaada kasvikset kulhoon ja lisää öljyä pannulle. Ruskista jauheliha pannun koosta riippuen muutamassa erässä. Mausta suolalla ja mustapippurilla. Työnnä lastalla pannun pohjaa näkyville ja kaada pieni loraus öljyä ja lisää tomaattipyree ja sokeri. Paista pyreetä minuutin ajan ja lisää sitten pannuun kaikki ruskistettu jauheliha ja kuullotetut kasvikset. Kaada joukkoon tomaatit ja pilko niitä lastalla pienemmäksi. Lisää vesi, viini, lihaliemikuutio ja laakerinlehdet. Laita kansi päälle ja hauduta hiljalleen 2–4 tunnin ajan, välillä sekoittaen. 

  5. Lisää maito viimeisen tunnin ajaksi. 

  6. Poista valmiista kastikkeesta laakerinlehdet.

  7. Tee muut valmistelut lihakastikkeen hautuessa. Valmista pasta joko itse (tee 3 munan pastataikina) tai esikeitä kuivat lasagnelevyt. Kiehauta isossa kattilassa vettä ja lisää suola (3 l vettä / 2 rkl karkeaa merisuolaa). Keitä viisi lasagnelevyä kerrallaan minuutin ajan. Nosta levyt pihdeillä keittiöpyyhkeen päälle niin, etteivät ne kosketa toisiaan. Jatka näin, kunnes kaikki levyt on esikeitetty.

  8. Aloita béchamelin tekeminen. Lämmitä kastikkeeseen tuleva maito kasarissa, se helpottaa kastikkeen valmistusta.

  9. Sulata voi paksupohjaisessa kattilassa keskilämmöllä. Lisää jauhot voin joukkoon ja sekoita hetki. Lisää maitoa ensin lasillisen verran ja vatkaa seosta voimakkaasti, kunnes se on tasaista. Lisää sitten loput maidosta koko ajan sekoittaen. Laske lämpöä ja keitä kastiketta hiljalleen välillä sekoittaen kunnes se paksuuntuu, noin 10 minuuttia. Mausta suolalla ja muskotilla (muskotti kannattaa raastaa kokonaisesta pähkinästä).

  10. Lämmitä uuni 200 asteeseen ja voitele uunivuoka (vetoisuus noin 2½–3 l). Levitä ohut kerros jauhelihakastiketta vuoan pohjalle. Asettele lasagnelevyt vierekkäin, voit leikata esikeitettyjä levyjä tarvittaessa. Levitä vuoan koosta riippuen noin neljäsosa jauhelihakastikkeesta levyjen päälle ja kaada päälle béchamel-kastiketta. Raasta ohut kerros parmesaania päälle. Toista näin seuraavat 3 kerrosta. Lisää viimeiseksi lasagnelevyt ja loput béchamel-kastikkeesta ja revi mozzarellaa päälle.

  11. Kypsennä lasagnea uunin keskitasolla 35–40 minuuttia, kunnes pinta on ruskistunut ja kuplii kauniisti. Anna lasagnen tekeytyä huoneenlämmössä 15 minuuttia ennen tarjoilua. Tarjoa lasagne salaatinlehtien ja hapokkaan vinegretin kanssa.

Kommentit (1)

Vierailija

Liikaa jauhelihaa minun makuuni. 400-500 g riittäisi.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Kodin Kuvalehti on lisännyt 1146 reseptiä.
Linkitetty 0 keittokirjaan.
OHJE Emilia Kolari KUVA Ninna Lindström
Pehmeä hummus tekee vegaanillekin sopivasta pasta-annoksesta herkullisen kermaisen.
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Annoksia
4
Valmistusaika
30 min
Vaikeustaso
Helppo

Mansikka-hummuspasta

Ainekset

300
g
simpukkapastaa
Hummus
1
prk (380/230 g)
kypsiä kikherneitä
2
valkosipulinkynttä
2
rkl
tahinia
½
tl
suolaa
½
tl
jauhettua korianteria
¼
tl
mustapippuria myllystä
2
rkl
sitruunamehua
2
rkl
oliiviöljyä
2–3
rkl
kylmää vettä
Paahdetut kikherneet
1
prk (380/230 g)
kypsiä kikherneitä
1
rkl
öljyä
1
tl
jauhettua korianteria
1
tl
jauhettua juustokuminaa
1
tl
savupaprikajauhetta
½
tl
(mietoa) chilimaustetta
½
tl
suolaa
Lisäksi
500
g
mansikoita
1
ruukku korianteria

Työvaiheet

  1. Valmista ensin hummus. Huuhdo kikherneet ja kumoa ne teholeikkuriin tai monitoimikoneen kulhoon. Kuori ja pilko valkosipulinkynnet joukkoon. Lisää tahini ja mausteet. Rouhi tasaiseksi.
  2. Lisää sitruunamehu, oliiviöljy ja tilkka vettä. Sekoita yhä. Lisää tarvittaessa vettä, kunnes hummus on sileää ja kuohkeaa. Tarkista maku.
  3. Keitä pasta kypsäksi pakkauksen ohjeen mukaan.
  4. Huuhdo ja valuta kikherneet paahdettaviksi. Lämmitä pannulla öljy ja mausteet. Paista kikherneet mausteöljyssä rapeiksi.
  5. Puolita mansikat. Valuta pasta ja kääntele joukkoon hummus. Lisää mansikat, korianteria ja paahdetut kikherneet. Tarjoa heti.

Vinkki! Hummusta voi nauttia myös levitteenä leivällä ja dippailla siihen kasviksia.

Kodin Kuvalehti on lisännyt 1146 reseptiä.
Linkitetty 5 keittokirjaan.
OHJE Christina Aaltio KUVA Panu Pälviä

Kesäpastaan tulevaa saunapalvikinkkua ei tarvitse erikseen ruskistaa. Reseptille on käyttöä vielä syksylläkin!

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Annoksia
4
Valmistusaika
20 min
Vaikeustaso
Helppo

Palvikinkkupasta

Ainekset

1
l
vettä
300
g
täysjyväpennepastaa
2
rkl
arrabbiata-pestoa
2
tl
suolaa
200
g
palvikinkkua
3
valkosipulinkynttä
1
rs
kirsikkatomaatteja
1
prk (50/35 g)
kapriksia
½
tl
mustapippuria myllystä
2
dl
lehtipersiljaa silputtuna
juustoraastetta (esim. pecorinoa)

Työvaiheet

  1. Kiehauta vesi kattilassa. Lisää joukkoon pasta, pesto ja suola. Keitä pastaa 10 minuuttia ilman kantta.
  2. Kuutioi palvikinkku. Kuori ja hienonna valkosipuli. Pese ja halkaise tomaatit.
  3. Lisää pastan joukkoon kinkku, valkosipuli, tomaatit ja kaprikset liemineen.
  4. Mausta mustapippurilla ja viimeistele ruoka silputulla lehtipersiljalla. Tarjoa juustoraasteen kanssa.
Hyvä terveys on lisännyt 297 reseptiä.
Linkitetty 2 keittokirjaan.
OHJE Suvi Rüster KUVA Tuomas Kolehmainen

Pannacotta hyydytetään liivatejauheella, jonka käyttö on yksinkertaisempaa kuin perinteisillä liivatelehdillä. Jauhe vain sekoitetaan lämpimään maitoon.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Annoksia
4
Valmistusaika
15 min + hyytyminen 4 t
Vaikeustaso
Helppo

Mantelipannacotat ja mansikoita

Ainekset

1
dl
mantelilastuja
4
dl
täysmaitoa
1
dl
sokeria
1
tl
vaniljasokeria
1
tl
liivatejauhetta
LISÄKSI
mansikoita
(paahdettua valkosuklaata)

Työvaiheet

  1. Paahda mantelilastuja kattilassa pari minuuttia, kunnes ne ovat kauniin ruskeita. Lisää täysmaito ja sokeri. Keitä 3–4 minuuttia. Siivilöi mantelilastut maitoliemestä. Mausta vanilja-sokerilla.

  2. Ota desi kuumaa maitoa erikseen kulhoon. Sekoita siihen liivatejauhe pikkuhiljaa ripotellen ja vatkaa vispilällä tasaiseksi. Kaada liivatemaito muun maustemaidon joukkoon ohuena nauhana koko ajan sekoitellen. Kaada seos laseihin. Nosta kylmään hyytymään 4 tunniksi.

  3. Koristele mansikoilla ja halutessasi paahdetulla valkosuklaalla.

Kodin Kuvalehti on lisännyt 1146 reseptiä.
Linkitetty 7 keittokirjaan.
OHJE Raisa Laine KUVA Panu Pälviä
Jättiviineri valmistuu lehtevästä valmistaikinasta pikavauhtia. Toffee ja tuoreet vadelmat vievät kielen, ja tupsaus tomusokeria viimeistelee koko komeuden.
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Annoksia
10 - 12 palaa
Valmistusaika
40 minuuttia
Vaikeustaso
Helppo

Vadelma-toffeejättiviineri

Ainekset

1
iso lehtitaikinalevy (600 g)
1
prk
vaniljakreemiä esim. Valio (200 g)
1
prk
karamellisoitua, kondensoitua maitoa
Lisäksi
1
muna voiteluun
l
vadelmia
2
rkl
tomusokeria

Työvaiheet

  1. Sulata taikina pakkauksen ohjeen mukaan. Kauli taikina suoraan leivinpaperille hieman ohuemmaksi levyksi (n. 30 x 20 cm). Suorista reunat tarvittaessa taikinapyörällä.
  2. Vedä terävällä veitsellä pintaviilto noin 2 cm:n päähän levyn reunoilta. Pistele taikinaa keskeltä haarukalla, niin se ei kohoa paiston aikana. Voitele ulkoreuna kananmunalla.
  3. Vedä taikinalevy leivinpaperilla pellille. Levitä vaniljakreemi tasaisesti pohjalle, mutta jätä reunat tyhjiksi. Lusikoi kondensoitu maito nokareina kreemin päälle. Vedä lusikan kuperalla puolella toffee pyörteiksi.
  4. Käännä voideltuja taikinareunoja kevyesti ylöspäin. Nipistä taikinaa kulmista yhteen niin, että reunat pysyvät koholla paremmin.
  5. Kypsennä viineriä 200-asteisen uunin alaosassa 20–25 minuuttia. Anna jäähtyä noin 15 minuuttia.
  6. Lado tuoreet vadelmat pinnalle. Siivilöi tomusokeria päälle.