
Yhdistimme kanatacot ja pannukakun! Lopputulos on uskomattoman herkullinen ja kevyen tulinen taco-pannarirulla. Taikina terästetään taco-mausteella ja pannari täytetään kanalla, vihanneksilla ja smetanalla.
Taco-pannarirulla
Ainekset
Työvaiheet
1 Vuoraa pelti leivinpaperilla. Laita uuni kuumenemaan 200 asteeseen.
2 Valmista ensin pannaripohja. Riko munat kulhoon ja sekoita niiden rakenne rikki. Lisää suola ja tacomauste sekä jauhot. Sekoita. Lisää maitoa hiljalleen ja sekoittele samalla. Lopuksi lorauta öljy joukkoon. Kaada pellille ja paista 30 minuuttia.
3 Tee sillä väliin täyte. Kuumenna paistinpannu ja lisää öljy. Paista paistileikkeet kauniin ruskeiksi molemmin puolin eli noin 7 minuuttia puoli. Lisää loppuvaiheessa chilijauhe. Ripottele pinnalle myös suola, jos leikkeitä ei ole suolattu valmiiksi. Anna jäähtyä.
4 Puolita tomaatti ja irrota siemenosat. Niitä ei tarvita täytteeseen. Pilko tomaatti kuutioiksi. Kuori sipuli ja hienonna pieneksi kuutioksi. Irrottele ruukusta korianterin lehdet. Pilko kana ohuiksi siivuiksi.
5 Nosta jäähtynyt pannari uuden leivinpaperin päälle. Levitä pannarin päälle nuolijalla smetana. Ripottele loput täytteet tasaisesti. Kääri kääröksi leivinpaperin avulla. Jätä sauma alustaa vasten. Leikkaa kiekoiksi ennen tarjoilua.
Vinkki! Voit tehdä pannaripohjan jo edellisenä päivänä ja täyttää sen vasta, kun väki istuu pöytään. Näin tomaatit ja yrtit pysyvät raikkaina.
Minkälainen tai minkä merkkinen on 1 pss n. 30 g taco-maustetta? Ohjetta olisi mukava kokeilla.
Santamaria merkillä ja old el paco (cityssä tortillahyllyn lähellä koska myös tortillakupit sen merkin) on ainakin taco mauste, voi olla muillakin.
Tacomauste: juustokumina, cayennepippuria, suolaa, pippuria, (savu)paprikajauhetta. Unohtakaa kauppojen hiivauutetta, suolaa yms. täynnä olevat mausteseokset.
Paistolämpötila?
Lämpötila lukee reseptin alussa, se on 200 astetta.