
Sipulia, porkkanaa ja juuriselleriä. Huolellinen paahtaminen ja hidas haudutus uunissa. Siinä loistavan bolognesen salaisuus!
Klassisen bolognesen tekeminen ei ole vaikeaa, tarvitaan vain hieman aikaa ja oikeat ainekset.
Oheisessa ohjeessa jauhelihan lisäksi pannulle sujautetaan sipulia, selleriä ja porkkanaa pieneksi silputtuna. Kasvissilppu luovuttaa makunsa kastikkeeseen pitkän haudutuksen aikana. Lopputuloksessa se tuntuu tasapainoisena makuna.
Lisäksi tarvitaan tilkka balsamicoa, joka antaa tomaattiseen kastikkeeseen syvän pehmeää hapokkuutta.
Valmistus etenee kuin tavallisen jauhelihakastikkeen, mutta haudutuksen ajaksi pannu nostetaan uuniin. Tämän vuoksi paistamiseen kannattaa valita valurautainen, kookas pannu, joka on kahvaansa myöten uuninkestävä. Uunin etuna lieteen verrattuna on se, että lämpö pysyy tasaisena eikä hautumista tarvitse vahtia. Kastikkeen peitteeksi leikataan leivinpaperikansi, joka hidastaa nesteen haihtumista. Yhtä hyvin voit hauduttaa kastikkeen myös valurautapadassa kannen alla.
Reilun tunnin haudutuksen jälkeen uunista nouseva tuoksu kertoo, että valmista on. Lopuksi kastike sakeutetaan lisäämällä joukkoon hienoksi raastettua parmesaania.
Maailman paras bolognese
Ainekset
Työvaiheet
-
Ota jauheliha huoneenlämpöön puoli tuntia ennen ruuan valmistusta. Kuumenna uuni 180 asteeseen.
-
Kuori sipuli, porkkana ja selleri. Hienonna ne tehosekoittimessa murumaiseksi. Raasta juusto.
-
Kuumenna 2 rkl öljyä isolla, korkeareunaisella uuninkestävällä pannulla tai padassa ja paista kasvismurua noin 5 minuuttia. Kaada kasvismuru lautaselle, lisää pannulle öljyä ja ruskista jauheliha. Laita kasvikset takaisin lihan joukkoon ja paista vielä 5 minuuttia.
-
Kumoa paseerattu tomaatti jauhelihan joukkoon ja lisää vesi. Sekoita joukkoon etikka ja mausteet. Kuumenna kiehuvaksi.
-
Leikkaa padan päälle leivinpaperista pyöreä kansi ja paperin keskelle pieni reikä. Paina leivinpaperikansi kastikkeen pinnalle. Hauduta kastiketta uunissa 1½–2 tuntia.
-
Sekoita kastikkeeseen juustoraaste ja persiljaa.
Ihan vääriä raaka-aineita ja valmistustapa
Taas on oiottu mutkat suoriksi. Samalla olisi voinut tuon nimenkin muuttaa, eihän tuo mitään bolognesea ole, vaan tavallinen jauhelihakastike.
Todella huono ohje.
Kunnollisia ohjeita löytyy kirjoista ja netistä.
Itse pidän Gordon Ramsayn YouTube-videosta https://www.youtube.com/watch?v=Sk_CGtA4HIY
Yhdyn edellisiin mielipiteisiin. Reseptin kuvakin täytyy olla muokattu, koska kastikkeesta ei tule tuon näköistä, vaikka kuinka hauduttaa. Että meninkin lankaan ja laitoin hyvät raaka-aineet tähän. Aivan turhaan. Jos olet joskus maistanut tölkkikastiketta ja pidit siitä, tässä sinulle oiva resepti.
Helppo yhtyä edellisiin, ei jatkoon. Ei mitään tekemistä bolognesen kanssa
Olipas huono. Sain jauhelihakeittoa, enkä mitään bolognesekastiketta.
Eipä ole näin mautonta bolognesea tullut ennen tehtyä.
Ei ihan huono kunhan vähän virittää.
-3-5 kynttä valkosipulia
-1 tl basilikaa
-0,5 tl chilihiutaleita
-vedestä ainakin desi pois
-tomaattipyrettä sopivasti
Jo vilkaisu tuohon, niin ei, paitsi jos haluaa kuravelliä. Vettä on ihan tuhottomasti määrään nähden.
No oli todella heikko ruoka.Ei koskaan enä
En suosittele
Onkohan reseptissä virhe veden määrässä? Ajattelin testata kyllä tälläistä ideaa että haudutan bolognesen uunipadassa. En todellakaan aio laittaa kuutta desiä vettä kuitenkaan. Arvelisin että noin 1/2 - 1 desiä vettä jolla hölskyttelee tomaattipurkista kaiken ulos voisi riittää. Jos haudutan kannellisessa padassa ensin kannen kanssa ja sitten ilman kantta niin tarvittaessa voinee lisätä tilkan vettä mutta haluan mieluummin pienemmän määrän ja intensiivisen makuista bolognesea. Tietty toi tekstiosuuden vinkki että kastike sakeutetaan lopuksi parmesaanilla kertoo jotain. Tarjoan kuitenkin suunnittelemani bolognesen spagetin kanssa ja annosten lopullista kosteutta voi säädellä pastan keittovedellä mielestäni parhaiten.
Onneksi reseptejä ei tarvitse noudattaa orjallisesti, otan tästä nämä kaksi ideaa, eli kokeilen koneellisesti silputa vihanneksia pieneksi muruksi bolognesea varten, ja uunissa padassa hauduttamisen. Mausteita sitten oman maun ja fiiliksen mukaan, ja vettä puoli litraa vähemmän :D Uskoisin saavani hyvää aikaan, vieraskin tulossa viikonloppuna joten tämä voisi olla siihen tilanteeseen hyvä ruoka, jonka voi jättää uuniin kannen alle matalampaan lämpöön tarvittaessa pidemmäksikin aikaa jos sosiaalinen tilanne ja muut suunnitelmat sitä vaativat.